Zdrówko

Masz kłopoty z biodrami? Pomoże ci odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego

Problemy z biodrami stają się coraz częstszym kłopotem osób w późniejszym wieku. Dają spore dolegliwości bólowe i znacznie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Przypadłości nie atakują nagle – mogą nasilać się na przestrzeni miesięcy bądź lat. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zacząć działać, to znaczy iść do ortopedy, jaki zaleci właściwą rehabilitację stawu biodrowego. Które ćwiczenia w skuteczny sposób zmniejszą ból oraz powiększą zakres ruchu, aby móc nadal wykonywać swoje zobowiązania?

poradnia rehabilitacyjna

Autor: Krzysztof Pędrys
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko rehabilitacja (zobacz centrum rehabilitacji wrocław) stawu biodrowego to polepszenie wspomnianego zakresu ruchu, który nieraz jest w niemałym stopniu ograniczony. Pomocne może być wzmacnianie mięśni poprzez przysiady lub wypady, a także wchodzenie na stopnie, do czego można wykorzystać na przykład schody na klatce, gdy nie posiadamy własnego domu. Po pewnym czasie dobrze do ćwiczeń dołączyć ciężarki, aby zapewniały jeszcze lepsze rezultaty. Drugi rodzaj ćwiczeń ma poprawić funkcjonowanie całego stawu i jego koordynację mięśniową.

Można to osiągnąć między innymi przez stanie na jednej nodze – dzięki temu pacjent pobudza receptory stawowe oraz odbudowuje stabilność kończyny. Nie można też zapomnieć o sile mięśniowej, nade wszystko ważnej dla sportowców. Jeśli jednak chory nie ćwiczy zawodowo, ćwiczenia z ukierunkowaniem na tego rodzaju rezultaty można pominąć. Dlatego właśnie tak ważna jest wizyta u specjalisty, jaki dobierze najlepszy zestaw ćwiczeń do potrzeb indywidualnego człowieka. Warto też zapisać się na zabiegi rehabilitacyjne, zwłaszcza prywatnie, gdyż na zabiegi realizowane przez fundusz trzeba długo czekać, nawet do paru miesięcy.

rehabilitacja

Autor: Ben Sutherland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nie mamy pieniędzy i musimy zrezygnować z prywatnych usług, zapiszmy się jak najszybciej, by nie okazało się, iż okres oczekiwania wydłużył się jeszcze bardziej, co spowoduje pogłębienie nieleczonej przypadłości. Tak jak w przypadku każdej choroby, tak samo w schorzeniach stawów najistotniejsze jest jak najwcześniejsze zaordynowanie właściwego leczenia oraz rehabilitacji, ponieważ szybkie działania przynoszą najlepsze wyniki. Dlatego gdy tylko zaczniemy odczuwać ból albo dyskomfort, pójdźmy do ortopedy, który po wywiadzie z pacjentem i prześwietleniach podejmie decyzję o wymaganych działaniach.