Dla dzieciaków Zdrówko

Masz dziecko? Sprawdź, kiedy powinieneś zgłosić się na wizytę do logopedy

Każdy rodzic chce, aby rozwój jego dziecko przebiegał prawidłowo. Toteż ze szczęściem w oczach obserwujemy, gdy pociecha zaczyna siadać, stawiać kroki, a później wypowiadać pierwsze słowa. Niestety czasem ma kłopoty z poprawną wymową, co jest powodem naszych zmartwień. Aby jak najszybciej poradzić sobie z tą trudnością, konieczny jest nam doświadczony logopeda Poznań. Kiedy umówić się na wizytę?

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą oznaką, iż pomoc logopedy jest nieunikniona, to problemy z wymową. Trudności mogą nie tylko odnosić się do seplenienia. Maluch może także mówić przez nos, zamieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne lub nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie mogą odkładać wizyty również w przypadku, gdy mają obawy, że dziecko nie słyszy dobrze. W jaki sposób to odkryć? Brzdąc nie przychodzi do ciebie mimo, że kilka razy go o to prosisz albo wołasz go z drugiego końca pomieszczenia, a on nawet nie przekręci głowy. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może wystąpiły jakieś zmiany anatomiczne w budowie aparatu słuchu.

Czy masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zatem chcemy zachęcić Cię do naszych nowych tekstów – wejdź w łącze do www.

Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Oprócz tego logopeda będzie potrzebny, gdy maluch się jąka bądź mimo, iż ma już trzy lata – mówi tylko za pomocą sylab bądź rozmawia decydowanie mniej aniżeli dzieci w podobnym wieku, z jakimi bawi się w piaskownicy. Dobrze jest obserwować zachowania swojego brzdąca, by móc jak najszybciej reagować. W czym pomoże nam specjalista? Zależnie od tego, jaka jest przyczyna niewłaściwego mówienia, mogą być to np. specjalne ćwiczenia, jakie uchronią go przed późniejszymi kłopotami z czytaniem, pisaniem oraz mówieniem. Trudności z prawidłową wymową mogą także być spowodowane trzecim migdałkiem, co zmusi nas do wizyty u laryngologa, jaki zadecyduje czy migdałek powinno się wyciąć.

psycholog

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast dostrzegłeś inne problemy u swojego dziecka, na przykład niechęć do zabawy z innymi maluszkami, jąkanie, obgryzanie paznokci czy zazdrość o młodsze rodzeństwo, powinno się sprawdzić, co sądzi na ten temat psycholog dziecięcy Poznań. Nie odwlekaj wizyty, ponieważ na przekór temu, co uważasz, nie jest ona powodem do wstydu. Lepiej jest spotkać się ze specjalistą i odzyskać spokój albo zacząć potrzebną terapię, aniżeli niepokoić się, iż nasze dziecko nie rozwija się odpowiednio albo jest za nerwowe. Niekiedy już jedna wizyta wystarczy, aby uzyskać spokój i pozbyć się strachu.