Informacje sportowe Sprzęciwo

Masz dosyć spędzania urlopu nad morzem? Ruszaj w Pieniny – na górskie wyprawy i kąpiele pośród średniowiecznych zabytków

Sprawdzone na wczasy z rodziną, wyjazd ze znajomymi czy weekendową wycieczkę we dwoje. Nieskazitelnie czyste jeziora, urzekające zabytki jak i zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko dostaniesz tylko w Pieninach.

Pieniny to jedno z najniższych pasm górskich w Polsce, rozciągających się od Czorsztyna do Szczawnicy. Najwyższy szczyt górski – Trzy Korony – osiąga niespełna 1000m. (dokładnie 983m.n.p.m) i stanowi najczęstszy punkt podróży dla przybywających tutaj turystów.
Ruszając w Pieniny obowiązkową częścią wyprawy jest przepływ Dunajcem ze Sromowców Wyżnych, mieszczących się po stronie słowackiej do Szczawnicy. W trakcie przepływu turyści mogą podziwiać w pełnej okazałości szczyty Trzech Koron i Sokolicy – najbardziej okazałych szczytów Pienin.

Pragnący kąpieli wodnych mogą wybrać się do nieopodal leżącej Niedzicy nad Jezioro Czorsztyńskie, w której znajduje się przeznaczona do tego celu plaża. Z kolei podczas kąpieli można napawać pięknymi widokami zamków: w Niedzicy oraz Czorsztynie. Stałym widokiem będą tam też przemierzające co chwilę statki z turystami, którzy mają szansę w ten sposób zwiedzić jezioro dookoła. Warto samemu również wybrać się na rejs statkiem, podczas którego przewodnik przybliży dzieje okolicznych wiosek. Jeśli chodzi o noclegi Pieniny proponują dużą bazę hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych, które dostępne są na każdą kieszeń. Najbardziej popularna pod tym kątem jest Szczawnica, skąd zaczyna się większość szlaków turystycznych.

Autor: Diana Wieczorek

Przebywając na wakacjach w Szczawnicy nie można także pominąć Palenicy, na którą można ruszyć pieszo lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Z tego miejsca rozpościera się piękna panorama samej Szczawnicy oraz jej okolic. Ponadto warto także zobaczyć niewielki, ale równie urzekający Wodospad Zaskalnik. O ile będzie jeszcze czasu, można wybrać się także na małą podróż rowerową wzdłuż Dunajca, która pozwoli nam nacieszyć się tymi pięknymi krajobrazami jeszcze z innej perspektywy.

Jeśli niniejszy tekst Cię zaciekawił, to bez wahania kliknij tu i sprawdź, co przeczytasz w najnowszym wpisie (https://www.kormoran-rowy.pl/pl/dieta-drdabrowskiej/). On też okaże się godny zainteresowania.

Planując wakacje w Pieninach z dziećmi, nie obędzie się również bez wizyty Parku Dolnym, w którym znajduje się plac zabaw dla dzieci z fontannami. Dla starszych i odważnych dzieci proponowany jest jeszcze okoliczny park linowy, w którym mogą aktywnie spędzić czas i jeszcze milej zapamiętać Szczawnicę.

Łóżko japońskie

Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Jeśli chodzi o noclegi Pieniny od strony Szczawnicy będą więc doskonałym punktem wypadowym do wszelkich podróży oraz odpoczynku.

Pieniny to świetny rejon, w którym można aktywnie spędzać urlop, ale i solidnie wypocząć w zaciszu bajkowych krajobrazów i szumu Dunajca w tle. Dla każdego turysty coś miłego.