Zdrówko

mam acl, rekonstrukcja więzadła krzyżowe

Kolano jest złączem, które jest zmuszone wytrzymywać bardzo duże obciążenia i umożliwia wykonywanie rozmaitych ruchów. Jego budowa jest zadziwiająca.

Zdarza się czasami, że w trakcie natężenia fizycznego dochodzi do uszkodzenia, bólu kolana. Jest to całkiem nierzadka przypadłość. Zwłaszcza dotyka sportsmenów albo osobników okazjonalnie uprawiających sport.

Kolano

Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com
Więzadło krzyżowe (ACL) utrzymuje w miejscu staw kolanowy. Zerwanie więzadła charakteryzuje się niestabilnością stawu kolanowego. Nie u wszystkich może się to objawiać dokuczliwością, w szczególności jednostki wiodące ostrożny sposób życia mogą tego nie zauważyć. U w przybliżeniu 10% osób z zerwanym ACL w krótkim czasie po kontuzji zachodzi naturalne odzyskanie pełnej sprawności. Osoby te nawet nie wiedzą, że miały kontuzję.

Dotyczy to także sportowców.

Przede wszystkim na uraz więzadła narażone są osoby uprawiające koszykówkę, jazdę na nartach lub piłkę nożną. Jeśli dojdzie do kompletnego zerwania więzadła to nie jest ono w stanie się zregenerować. Dla uzyskania zupełnej sprawności ruchowej zalecana jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego . Zabieg wykonuje się w czasie od 6 tygodni do 4 miesięcy po pojawieniu się urazu. W pierwszej kolejności należy wyleczyć więzadła poboczne i torebkę stawową.

Na tym etapie korzystny jest stabilizator stawu kolanowego.

Jednakże już po 2 tygodniach konieczna jest rehabilitacja, która zapobiega przykurczom stawu i zanikom mięśniowym. Brak wyprostowania kolana może być przeciwwskazaniem do rekonstrukcji więzadła kolanowego. Po urazie kolana może pojawić się krwiak lub uszkodzenie łąkotki co powinno się wykurować przed zabiegiem.

Sprawdź ten link! To bez dwóch zdań ta strona (https://www.cenia-ekspertyzy.pl/), przeczytasz tam sporo ciekawych materiałów! Zobaczysz, z pewnością się nie zawiedziesz.

Artemed

Autor: Artemed
Źródło: http://www.artemed.pl/

Operacja potrzebna jest u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jednakże nim podejmie się decyzję o rekonstrukcji ACL należy ocenić wielkość defektu więzadła, stan funkcjonalny kolana, niestabilność kolana. Po operacji kolano unieruchamia się, po 3-4 dniach możemy opuścić szpital. Aby odzyskać całkowitą sprawność nieodzowna jest też 6-9 miesięczna rehabilitacja, jednak dużo wcześniej wolno chodzić. Przez pierwsze trzy miesiące trzeba nosić stabilizator. Czasem może dojść do drobnych komplikacji, ale w większej części schorzeń operacja i terapia przebiegają bezproblemowo.