Bez kategorii

Lekarz neurolog jako specjalista odpowiedni w sytuacji leczenia chorób związanych z układem nerwowym

Neurologia to dziedzina medycyny zajmujący się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie chorobami, których podstawą jest mechanizm nadwyrężający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się przeważnie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie działania mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest proces niszczący układ nerwowy. Mnóstwo chorób jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Pisząc w wyszukiwarkę słowo neurolog, Warszawa, znajduje się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne zazwyczaj mają dramatyczny bieg, szczególnie gdy dotykają ośrodków kontrolujących główne funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech).

Hej, sprawdź to Pomidory włoskie, jeżeli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej atrakcyjnej stronie a upewnisz się, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Mogą się kształtować jako choroby pierwotne lub być powikłaniem drugiej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbić na odpowiednim funkcjonowaniu mózgu.

Ocena chorób układu nerwowego oparta jest na wywiadach i niezwykle szczegółowym badaniu podmiotowym, oględziny budowy ciała, badanie głowy, nóg i rąk, tułowia, ocenienie czucia, chodu, mowy itp., które bywa fundamentem diagnozy i prowadzenia

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

dalszych badań.

W czasie wizyty neurolog zbiera wywiad od pacjenta. Niektóre części z wywiadu mogą wskazywać na przyczynę (etiologię) choroby pacjenta.Następnie neurolog robi badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach dobrego neurologa, bo umożliwia wykrycie, jaka część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Bardzo często badanie pozwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, których nie da się wykryć innymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie zawiera badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), zbadanie kończyn górnych jak i dolnych, łącznie ze stopami oraz zbadanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami niezmiernie długotrwałymi. Neurolog np. neurolog z Warszaya robi także podstawowe badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa wypada przygotować najnowsze wyniki badań podstawowych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą istotną dotychczasową specyfikację medyczną, zrobić wykaz wszystkich zażywanych leków zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych. Po zbadaniu ustalany jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.