Zdrówko

Kłopoty w rodzinie, które skutkują na dzieciach. Jak sobie z nimi radzić, gdzie pójść?

Problemy pomiędzy małżeństwem mogą się pojawić na wielu etapach związku. Na początku zwiemy to po prostu docieraniem się. Jest to jednak jedynie zwyczajne usprawiedliwianie się.Zazwyczaj rzecz, która nie pasuje nam w partnerze nie jest aż tak ogromną sprawą. Wystarczy trochę rozsądku i empatii. Ale w tym całym codziennym szaleństwie bywamy głównie egoistami.

terapia małżeńska

Autor: Cordell and Cordell
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo młodych par w obecnych czasach doświadcza czegoś, co nazywają kryzysami. Mamy także ich rodzaje – z przyczyny niedostatku funduszy, z powodu zazdrości albo z przyczyny teściów. Tak po prawdzie każdy powód może być wystarczający, aby się o niego pokłócić. Jednak w tej ogromnej złości nie rozpoznają oni, iż odbija się to głównie na reszcie rodziny. I nawet nie jest tak kiepsko, kiedy ta część rodziny to teściowie lub rodzeństwo. Ale gdy młoda para ma dzieci, a one bywają świadkami tego agresywnego nastawienia robi się bardzo nieprzyjemnie – śledź aktualności. Dzieci widzą to i doznają ze zdwojoną siłą. Co w takiej sytuacji działać? Dla rodziców mamy kilka alternatyw. Oni jedni mogą zainteresować się tematem, takim jak terapia wejdź par. Biorą w niej udział tylko rodzice i próbują oni wraz z ekspertem dojść do konkretnych wniosków. Nie szukają winnych lecz próbują znaleźć wadę w sobie i go rozwiązać. Niekiedy jednak terapia par jest w stanie wykazać, że kłopot jest głębiej i jest trudniejszy do rozwiązania. Wtedy można jednak zaangażować do współpracy całą rodzinę. Może być to znacznie trudniejsze do wykonania. Terapia rodzinna opiera się na konfrontacji z członkami rodziny, którzy mogą być, świadomie lub niekoniecznie, sprawcami naszych kłopotów. Spotkania z rodzicami lub dalszą rodziną czasami mają gwałtowny przebieg i nie zawsze dobre zakończenie. Wiele razy terapia rodzinna przynosi następne sprzeczki i złości. Ostatecznie jednak daje możliwość by wyrazić emocje i wypluć je na zewnątrz. Dzięki temu atmosfera się oczyszcza, a nasze relacje możemy zacząć budować od zera. No i dodatkowo fakt, iż wszyscy są usatysfakcjonowani, bo mogli wesprzeć w rozwiązaniu danego problemu.

Owe pomoce mogą okazać się niebywale wspierające.

Możemy unikać otwartych kłótni przy potomkach, a niekiedy już po prostu nie można wytrzymać. Wtedy dobrze wyżalić się u specjalisty, a nie przy małych potomkach – .