Edukacja

Kilka słów o precyzyjnym pomiarze

Wagi poziomu profesjonalnego mają najlepsze parametry techniczne i ergonomiczne, często są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, których konstrukcja umożliwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Bardzo ważnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.

Urządzenia apteczne

waga apteczna

Źródło: www.wagi-elektroniczne.pl

Komplet wag aptecznych składa się z dwóch wag: waga apteczna do proszków, która posiada dokładność 1 mg oraz waga apteczna do płynów o max obciążeniu 2 kg i dokładności 0,01g. Dla wag aptecznych łatwo zauważyć zależność, że im droższa waga tym lepsza tzn. że tania waga ma dłuższy czas stabilizacji odczytu jak również jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne (zobacz więcej). Wagi apteczne Monobloc oraz z kalibracją wewnętrzną to optymalne rozwiązanie dla farmakologii.

Urządzenia semi-mikroanalityczneWagi o najwyższej dokładności d=0,01mg to tak zwane wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy niezwykle dokładnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te charakteryzują się bardzo precyzyjnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a zastosowane filtry świetnie wyciszają zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Stosowanie wag semi – mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia specjalnych stołów antywibracyjnych oraz zachowania w pomieszczeniu wagowym stałej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki zewnętrzne pracy wagi nie ulegały dużym zmianom. Wagi półmikroanalityczne często mają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej uniwersalna w użyciu (szerzej o tym ).

Urządzenia analityczneWagi analityczne odznaczają się dokładnością odczytową d=0,1mg. Na dodatek posiadają znacznie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d= 0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc charakteryzuje się wyśmienitą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag stosowaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres użytkowania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium jest przynajmniej jedna waga precyzyjna.