Edukacja

Kierunki studiów, za pomocą których otrzymujesz szansę na zdobycie pracy.

Wszędzie Ci studenci, myśli często osoba, kiedyprzebywa w dużej miejscowości. Faktycznie, w miastach typowo uniwersyteckich, takich jak Warszawa, Wrocław lub Kraków to zwykły, standardowy krajobraz. Mimo wrażenia jakie odnosimy niż demograficzny jest widoczny. Niektóre prywatne szkoły albo są likwidowane, ze względu na małą liczbę słuchaczy, lub łączą się za swoją konkurencją, żeby zostać na rynku. Co oprócz tego zmieniło się na rynku edukacyjnym?

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Głównie świadomość tego, iż nie ma znaczenia dyplom, jako kolejny certyfikat, lecz jako jakościowe i potrzebne na rynku pracy zdolności. Szkoły wyższe mające w swej ofercie kierunki z pogranicza politologii czy stosunków międzynarodowych przeżywają ciężkie czasy. Studia te nie dają nic poza ciekawą wiedzą, o czym może świadczyć fakt, iż znaleźć pracę w takim zawodzie, jest bardzo trudno.

Nie robi natomiast wrażenia coraz większa popularność kierunków technicznych, szczególnie informatyki. Studia magisterskie jak i studia podyplomowe z informatyki, to bardzo oblegane kierunki, ponieważ ich skończenie zwiększa szansę na sukces na rynku pracy. Czy tak istotnie jest? Z badań widać, że tak, niemniej tylko skończenie studiów nie da nam za wiele, jeśli nie będziemy interesować się przedmiotem naszych studiów. Informatyk to zbyt ogólnikowe pojęcie, już na studiach trzeba się zdecydować w jaką stronę chce się iść.

Ponadto, osoba, która chciałaby studiować ten kierunek powinna się nastawić na przedmioty ścisłe, znaczy to, że jeżeli ktoś nie przepada za liczbami, a z matematyki w szkole był kiepski, to nie powinien myśleć że poradzi sobie na tak wymagającym kierunku. Nie warto też dać się zwieść temu co akurat jest w modzie. Czasami jest tak, że jest moda na jakiś kierunek studiów, mimo tego, iż istnieje już bardzo długo, pojawia się po prostu w mediach.

Pojawia się komunikat: od dziś kierunek A będzie lepiej opłacalny niż kierunek B, a później wszyscy rzucają się na ten niby kierunek marzeń. Trochę dystansu. Nie jest dobrze polegać na krótkotrwałej modzie, gdyż studia to nie rok, dwa lata nauki, lecz pięć lat wytężonej pracy. Jeśli więc wybierasz kierunek studiów zrób to tak, żeby był on zgodny z twoimi zainteresowaniami i pasją. To jak dotąd najpewniejszy sposób na sukces w przyszłej karierze.