Zdrówko

Kiedy wypada iść do okulisty oraz w jaki sposób wygląda badanie wzroku?

Osoby dojrzałe naturalnie muszą robić badania kontrolne chociaż raz na dwa lata. W szczególności po 40 roku życia badania takie są wręcz polecane, bo właśnie wtenczas wzrasta zagrożenie chorób oczu, takich jak jaskra lub zwyrodnienie plamki. Takie choroby mogą kierować nawet do gruntownej straty wzroku.Do okulisty należałoby wybrać się też wtenczas, gdy czujemy bóle albo zmęczenie oczu.

badanie u okulisty

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy zdoła to być przyczyną zbyt długiej pracy przy ekranie komputera, złego albo zbyt silnego oświetlenia, niemniej czasami bóle oczu mogą być wywołane przez choroby. Takich śladów nie wypada więc bagatelizować. W czasie wizyty u okulisty, doktor z pewnością zapyta nas o jej przyczynę, oraz także prawdopodobną wadę wzroku. Do tego może zapytać także o to czy w naszej rodzinie nie występowały jakieś choroby oczu (genetyczne), takie jak na przykład zaćma. Okuliści w Toruniu realizują różnorodne rodzaje badań, jednym z nich jest badanie pola widzenia. Podczas tego badania pacjent jednym okiem monitoruje poruszający się punkt świetlny oraz daje znak, kiedy punkt ten jest dla niego widoczny. http://optyk-trejnowski.pl/

okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie to zdoła wykryć takie choroby, jak przykładowo odklejenie siatkówki lub jaskrę. Dodatkowo Toruń optyk wykona również badanie przedmiotowe. W toku badania przedmiotowego, okulista zbada ruchliwość gałek ocznych, oczodoły, powieki i skontroluje ostrość wzroku. Do badania tego zwykle użytkuje się komputerowe badanie wzroku lub tablice Snellena, na jakiej znajdują się litery albo obrazki o różnorodnej wielkości . W toku kontrolnej wizyty u okulisty można spodziewać się także badania przedniego odcinka oka. Lekarz oszacuje rogówkę, soczewkę, ciało rzęskowe oraz tęczówkę przy pomocy lampy szczelinowej, czyli biomikroskopu. Okulista może również wykonać badanie tylnego odcinka oka za pośrednictwem wziernika okulistycznego. Badanie to w większości wypadków robi się po rozszerzeniu źrenicy oka.