Bez kategorii

Kiedy warto nosić aparat ortodontyczny? Czy mogą pojawić się jakieś sygnały, że dobrze w niego zainwestować? Kiedy można zacząć go nosić?

Aparat ortodontyczny pomaga w otrzymaniu prawidłowego zgryzu. Jak wiadomo to bardzo istotne, bo proste zęby to nie tylko ładny uśmiech, lecz również ułatwione dbanie o stan czystości jamy ustnej oraz skuteczniejsze zapobieganie próchnicy oraz parodontozie. Aparat ortodontyczny nie musi kojarzyć się z przykrą koniecznością, obecnie bardziej utożsamia się go z modą. Dzięki tej modzie można naprostować zęby, wyleczyć wady zgryzu oraz często kompleksy.

zdrowy uśmiech

Autor: BP
Źródło: BP

Aparaty na zęby noszą dzieci oraz dorośli, zaś pośród młodzieży cieszą się one dziś coraz większą popularnością. Dlatego też srebrne lub przezroczyste klamerki na zębach nikogo już jakoś nie dziwią. Zastąpienie zębów mlecznych stałymi trwa kilka lat.

Zaciekawił Cię niniejszy tekst? Jeżeli tak, to bez wahania zobacz, co jest w ofercie (http://www.rehab-terapia.pl/oferta/wakacyjna-terapia-uzaleznien/), która odnosi się do tej samej problematyki.

Stopniowo zmianie ulega też kształt szczęki oraz żuchwy. Jeżeli rodzice dostrzegą, iż mleczaki rosną krzywo, to muszą pójść do ortopedy. Dzieciom między czwartym a dwunastym rokiem życia często zaleca się aparaty zdejmowane.

Noszenie ich sprawia, iż zęby wychylają się w odpowiednim kierunku, szczęki dość dobrze rozrastają się, dzięki temu możliwe jest przygotowanie miejsca dla stałych zębów. O tym jednakże, czy internetowy sklep ortopedyczny będzie efektywne i skończy na noszeniu takiego aparatu zadecyduje wiele czynników, najbardziej istotna jednak wydaje się współpraca dziecka oraz rodziców z lekarzem. Opiekunowie powinni być przekonani, że aparat będzie w stanie uniknąć poważniejszych kłopotów. Ich rola odnosi się do pilnowania, żeby dziecko nosiło aparat przez chociażby cztery godziny dziennie i wkładało go także na noc. Takie jednakże leczenie wymaga wielkiej cierpliwości, gdyż może trwać to od kilku do kilkunastu lat. Należy jednocześnie pilnować terminów wizyt kontrolnych, aby sprawdzać postępy leczenia oraz we właściwym czasie wymienić aparat na nowy – większy lub szerszy.

zdrowy uśmiech - aparat ortodontyczny

Autor: Nova
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dzieci aparat stały – zakłada się dopiero w takiej sytuacji, jak mają już całe uzębienie, natomiast u dorosłych możemy to zrobić niezależnie od wieku, tak więc nawet po skończeniu czterdziestki czy pięćdziesiątki. Jest jednakże tak, że u starszych osób sam aparat nie wystarcza, ponieważ wada zgryzu może być spowodowana niedobrą budową szczęki lub żuchwy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurga, który prawidłowo, lecz operacyjnie, ustawi je w odpowiednim położeniu. Warto wybrać najlepszego specjalistę, w większych ośrodkach miejskich może być z tym problem, ponieważ oferta jest bardzo szeroka, zaś w mniejszych, jak w Tomaszowie Mazowieckim jest kilku sprawdzonych specjalistów, z których usług warto skorzystać.