Zdrówko

Kiedy potrzebny jest ortopeda? Ortopeda potrzebny od zaraz, czyli jak Katowice, Rybnik i inne miejscowości w Polsce radzą sobie ze złamaniami

Chcesz odbyć rowerową bądź też pieszą wycieczkę w góry? A może masz już zaplanowany wypad na narty? Bez względu na okoliczności, zanim wyruszysz, pomyśl o właściwym zabezpieczeniu, gdyż w górach nie trudno o kontuzję

.

Do najpopularniejszych urazów, jakich można się nabawić w górach, należą skręcenia nóg, wynikające bardzo często ze źle dobranego obuwia lub niefortunnego postawienia nogi na nierównej powierzchni. Poza skręceniami w górach bardzo łatwo też o złamanie. Wystarczy niefortunny upadek na nierównym terenie, żeby złamać nogę, rękę albo obojczyk, który ogólnie jest najbardziej podatny na zwichnięcia jak również złamania.
badania ortopedyczne

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Najgorzej, jeśli wycieczkę zaplanowaliśmy sobie początkiem lata. Dlaczego? Ponieważ złamanie obojczyka unieruchomi nam wakacje na minimum kolejny miesiąc, a w niektórych przypadkach nawet i 6 tygodni (zobacz tutaj). Dalej pacjenta czeka najczęściej jeszcze rehabilitacja, która trwa najczęściej 2 tygodnie. A do tego trzeba jeszcze dołożyć czas przeznaczony na pełną regenerację, co znaczy, że przez przynajmniej 2 miesiące jest się odizolowanym z prawie wszystkich aktywności fizycznych, z uwzględnieniem także prowadzenia pojazdu – szczególnie w przypadku złamanego obojczyka nie ma jakiejkolwiek opcji kierowania samochodu.

fotka - zdrowie

Autor: Sternik
Źródło: http://www.flickr.com

Ortopeda to lekarz zajmujący się przypadkami urazów szkieletu, w tym wszelkich zwichnięć i złamań.

Gorąco namawiamy do przeczytania większej ilości postów na poruszany temat. Jeżeli Cię on intryguje, to zobacz stronę, na której umieszczone są dodatkowe dane.

To do niego trzeba się wybrać w celu założenia gipsu albo – w przypadku mniejszego uszkodzenia – założenia specjalnego bandaża, unieruchamiającego naderwaną część ciała. Katowice to jeden z największych ośrodków posiadających poradnię urazowo-ortopedyczną. W przypadku Śląska także w takim mieście jak Rybnik można udać się po fachową pomoc ortopedyczną. Jednak Katowice zdecydowanie wygrywają pod względem liczby ośrodków jak i lekarzy, takich jak ortopeda. Natomiast uwzględniając liczną ilość pacjentów oraz wielkość miasta, może się okazać, że Rybnik przoduje pod względem wolnych terminów do specjalistów z zakresu ortopedii.

Kierując się zasadą, że warto zapobiegać niż leczyć, przed wyjazdem w góry zaopatrujmy się w właściwe do tego sportu buty oraz ubranie, a w sytuacji wycieczek rowerowych – także kask i elementy ,które zabezpieczą nasze kolana i łokcie przed skręceniem lub złamaniem. Dzięki temu ryzyko nieszczęśliwego upadku jest minimalne.