Zdrówko

Jakimi metodami odpowiednio dbać o stopy?

Stopy to bez dwóch zdań niezwykle istotne części ciała człowieka. Stanowią podstawę całego ciała i to w dużym stopniu dzięki stopom można się skutecznie i szybko przemieszczać. Wynika więc z tego fakt, że stopy muszą dźwigać ciężar ciała człowieka, co widać bardzo wyraźnie na przykładzie ludzi z nadwagą. Aktualne czasy sprzyjają nieustannemu pośpiechowi i zaniedbywaniu zdrowia. Dla stóp natomiast może to mieć bardzo negatywne następstwa, tak jak zresztą dla każdej części ciała zaniedbania miewają bardzo negatywny wpływ.

soulima
Dbać o stopy można na bardzo różnorodne sposoby, oczywiście podstawą jest przestrzeganie najbardziej podstawowych reguł związanych z higieną, co w tej kwestii dotyczy systematycznego mycia stóp oraz obcinania paznokci. Ta druga czynność jest zresztą szczególnie ważna dla niektórych ludzi, których paznokcie nierzadko boleśnie wrastają. Istnieje także szereg zabiegów kosmetycznych na stopy, z których część ma charakter wyłącznie estetyczny, a część wiąże się z dbaniem o zdrowie.

Odpowiednie obuwie jest bardzo istotne

Jeżeli chodzi o wygodę poruszania się na własnych nogach, to podstawą są tu właściwe buty. Muszą być przede wszystkim dopasowane do rozmiaru stopy, w innym przypadku może dojść do powstania uszkodzeń. Stopa w obuwiu powinna mieć właściwe ułożenie, gwarantujące wygodę włąścicielowi. Współcześnie tak bardzo popularne buty na wysokich obcasach wyrządzają sporo szkód stopom kobiet, a co z tym związane również ich kręgosłupom. Dużo osób jest zdania, że najwyższy poziom komfortu są w stanie zapewnić buty wykonane ze skóry i zaliczają się tu także te na obcasie.
stopy

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Urazy stóp i uciążliwe dolegliwości

Stopy, jako że muszą utrzymywać w pozycji pionowej całe ciało, są także w dużej mierze narażone na rozmaite urazy i uszkodzenia. Te ostatnie często wynikają z niewłaściwego dopasowania butów lub po prostu ze zmęczenia długotrwałym chodzeniem. Do dużych problemów tego typu zaliczają się w pierwszej kolejności odciski.

Intrygują Cię zaprezentowane tu artykuły? Jeśli tak, to rewelacyjnie – udostępniamy także dla Ciebie dostęp ekstra (https://www.gabinetpsychologiczny.sos.pl/oferta.html) do następnej strony.

Są to fragmenty zgrubiałej skóry, tworzące się tam, gdzie niedopasowany but nieustannie naciska na skórę. Usuwanie odcisków staje się niezbędne wtedy, gdy utrzymują się długotrwale i zaczynają sprawiać ból (zobacz w jaki sposób pozbyć się nagniotków).