Zdrówko

Jakimi metodami odpowiednio dbać o stopy?

Stopy to bez dwóch zdań niezwykle istotne części ciała człowieka. Stanowią podstawę całego ciała i to w dużym stopniu dzięki stopom można się skutecznie i szybko przemieszczać. Wynika więc z tego fakt, że stopy muszą dźwigać ciężar ciała człowieka, co widać bardzo wyraźnie na przykładzie ludzi z nadwagą. Aktualne czasy sprzyjają nieustannemu pośpiechowi i zaniedbywaniu zdrowia. Dla stóp natomiast może to mieć bardzo negatywne następstwa, tak jak zresztą dla każdej części ciała zaniedbania miewają bardzo negatywny wpływ.

soulima
Dbać o stopy można na bardzo różnorodne sposoby, oczywiście podstawą jest przestrzeganie najbardziej podstawowych reguł związanych z higieną, co w tej kwestii dotyczy systematycznego mycia stóp oraz obcinania paznokci. Ta druga czynność jest zresztą szczególnie ważna dla niektórych ludzi, których paznokcie (sprawdź – podologia bytom) nierzadko boleśnie wrastają. Istnieje także szereg zabiegów kosmetycznych na stopy, z których część ma charakter wyłącznie estetyczny, a część wiąże się z dbaniem o zdrowie.

Odpowiednie obuwie jest bardzo istotne

Jeżeli chodzi o wygodę poruszania się na własnych nogach, to podstawą są tu właściwe buty. Muszą być przede wszystkim dopasowane do rozmiaru stopy, w innym przypadku może dojść do powstania uszkodzeń. Stopa w obuwiu powinna mieć właściwe ułożenie, gwarantujące wygodę włąścicielowi. Współcześnie tak bardzo popularne buty na wysokich obcasach wyrządzają sporo szkód stopom kobiet, a co z tym związane również ich kręgosłupom. Dużo osób jest zdania, że najwyższy poziom komfortu są w stanie zapewnić buty wykonane ze skóry i zaliczają się tu także te na obcasie.
stopy

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Urazy stóp i uciążliwe dolegliwości

Stopy, jako że muszą utrzymywać w pozycji pionowej całe ciało, są także w dużej mierze narażone na rozmaite urazy i uszkodzenia. Te ostatnie często wynikają z niewłaściwego dopasowania butów lub po prostu ze zmęczenia długotrwałym chodzeniem. Do dużych problemów tego typu zaliczają się w pierwszej kolejności odciski. Są to fragmenty zgrubiałej skóry, tworzące się tam, gdzie niedopasowany but nieustannie naciska na skórę. Usuwanie odcisków staje się niezbędne wtedy, gdy utrzymują się długotrwale i zaczynają sprawiać ból (zobacz w jaki sposób pozbyć się nagniotków).