Bez kategorii

Jakie witaminy powinno się przyjmować w czasie ciąży?

W okresie ciąży może występować niedobór, jak i nadmiar witamin. Z tego powodu zażywanie w tym okresie jakichkolwiek suplementów i lekarstw należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jakie witaminy może czy powinna przyjmować kobieta w ciąży za zgodą lekarza? Sprawdzamy co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Jakie witaminy w ciąży są istotne?

Witaminy dla kobiet w ciąży polecana strona to temat bardzo rozległy. Na pewno każda kobieta dużo słyszała o kwasie foliowym, czyli inaczej witaminie B9. Ponieważ jego niedobór powiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu nerwowego, jak również rdzenia kręgowego oraz rozszczepienia wargi, lekarze polecają jego suplementację jeszcze przed zajściem w ciąże, jak i w okresie ciąży. W okresie ciąży trzeba również zadbać o prawidłowy poziom żelaza.

To znakomity pomysł, żeby przestudiować omawiany tekst, gdyż inne nasze strony (https://wetjaneczek.pl/kontakt/) zawierają równie ciekawe treści, które pochłoną Cię całkiem.

Żelazo pozwala zapobiegać niedokrwistości – to problem, jaki nierzadko dotyka kobie w ciąży, dlatego w tym stanie właściwa dawka żelaza to ok. 30 mg. Inne ważne witaminy to przede wszystkim witaminy z grupy B2 ( B1, B2, B3, B6, B12) – ich niedobór może wpłynąć niekorzystnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Ponadto witaminy z grupy B2 (B1, B2, B3, B6, B12) uczestniczą w procesach utleniania, wpływają korzystnie na samopoczucie mamy, są istotne dla poprawnego metabolizmu. Witamina C także bierze udział w wielu procesach metabolicznych, a ponadto jest naturalnym antyoksydantem i poprawia przyswajanie żelaza. Szczególnie istotną witaminą w ciąży, a zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach jest Witamina E – wpływa na zmniejszenie ryzyka poronienia. Każda apteka, źródło w tym także apteka prowadząca sprzedaż w internecie, ma w swojej ofercie specjalne suplementy kobiet w ciąży, jak również karmiących piersią, które zawierają pakiet właśnie takich witamin.

witaminy dla kobiet w ciąży

Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com
Suplementy witaminowe w czasie ciąży – brać czy nie?
Trzeba podkreślić, że zarówno niedobór witamin jak i ich nadmiar jest groźny. Ciężarna nie powinna więc zażywać dowolnych suplementów na własną rękę oraz przyjmować je „na wszelki wypadek”. Przykładowo przedawkowanie witaminy A może spowodować u kobiety w ciąży depresję, bóle głowy oraz wymioty, ale także negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Trzeba również pamiętać, że najlepszym źródłem witamin jest pokarm, a więc w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o zdrową dietę, a dopiero na drugim planie są suplementy.

U kobiety w ciąży spodziewającej się potomka na niektóre witaminy zapotrzebowanie zwiększa się o około 30 %, jeżeli jednak kobieta będąca w ciąży odpowiednio się odżywia, jej dieta jest bogata w wysokiej jaKości pokarm (warzywa, owoce, ryby, czerwone mięso, nabiał) to poza kwasem foliowym, żelazem oraz witaminami z grupy B, najczęściej nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych suplementów.