Zdrówko

Jakie są rodzaje badań nieniszczących? Które z nich można wyróżnić? Jakie warto zastosować?

Jedną z najbardziej znanych metod badań NDT (czyli nondestructive testing – nieniszczące badania) są badania penetracyjne pt. Stosuje się je do badań konstrukcji metalowych, jak i niemetalowych. W praktyce nie powinno się tego stosować do badań materiałów porowatych. Takie badania wykorzystują zjawisko włoskowatości, czyli kapilarności, które polega na przenikaniu cieczy do wąskich i niezbyt prosto dostępnych przestrzeni oraz wypełnianiu ich, choć występuje jednocześnie siła ciężkości. Używa się w nich penetranty, które można zastosować na pełnej długości spoiny, powinny one wniknąć w otwory powierzchniowe.

laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Po upływie określonego czasu na badanie, powinno się usunąć zbędny penetrant z powierzchni pozostawiając go jedynie w otworach. Odkrycie oraz oznaczenie wewnętrznych wad, które mogą wnikać w głąb badanego elementu, jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą wykorzystania odpowiednich wywoływaczy lub dodatków fluorescencyjnych w używanych penetrantach. Największą korzyścią dokonywania tego typu badań jest prosty, mało skomplikowany i niezbyt wymagający dużego wysiłku sprzęt do wykorzystania. Łatwe jest także pozyskiwanie oceny wskazań.

Z przyjemnością zaproponujemy Ci inny tego typu post. Jeżeli masz chęć go przeczytać, zobacz treść, którą odnajdziesz tutaj.

W okresie interpretacji wyników takich badań, trzeba zwrócić baczną uwagę na temperaturę badanego komponentu, która nie powinna być za bardzo wysoka, a jednocześnie na zniszczenia powstałe na jego powierzchni ().

eksperyment

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Czynniki tego typu mogą niezbyt dobrze wpłynąć na końcowe wyniki. Istotne jest także, by badanie pt było przeprowadzane przed badaniami magnetyczno-proszkowymi i ultradźwiękowymi w ten sposób, że w nieciągłościach nie powstały zużycia materiału. Bardzo istotne są także badania twardości, np. metodą Vickersa. Odnosi się to do tego, że wciskamy wgłębnik w kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu. Innego rodzaju rodzaj pomiaru twardości – metodą Rokwella polega na dwustopniowym wciskaniu w badaną próbkę wgłębnika, który ma kształt stalowy.

Czy z przeczytanego tego artykułu udało Ci się wynieść coś fascynującego? Jeżeli tak, to przejrzyj pozostałe informacje tu (https://www.boxkitchen.pl/dieta-sokowa/) – zapewne pochłoną Cię bez reszty.

Może też być stożek diamentowy o kącie rozwarcia stu dwudziestu stopni. Takie sposoby są sprawdzone i powinniśmy je wykorzystywać, żeby liczyć na najlepsze efekty. Co prawda powstają pozostałe sposoby, niektóre są zaś testowane, jednak lepiej zaufać pewnym metodom (link do strony).