Bez kategorii

Jakie działania są, a które nie są wykonywane w hospicjum?

Hospicja to przeważnie relatywnie małe instytucje obejmujące swoją opieką osoby umierające, zatem będące w ostatniej fazie swego życia oraz cierpiące z powodu przewlekłych dolegliwości (przykładowo nowotworów lub innych o podobnym przebiegu).

U osób takich niestety zakończono leczenie przyczynowe.
W tego typu miejscu jak hospicjum zespół stara się nieustannie gwarantować względnie właściwą opiekę na końcowym etapie życia. Zapewnienie opieki w hospicjum oznacza nade wszystko walczenie z bólem, zapewnienie komfortu i wSPArcia tak chorym osobom, jak i ich najbliższym.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie pasjonujący, to zobacz też na pomocne materiały (https://sosushi.pl/restauracja-sushi-baranowo/), które posiadają absorbujące informacje – zapewne Cię wciągną bez reszty!

Hospicjum to w zasadzie nie tyle miejsce, a raczej wieloaspektowy program opieki nad umierającą osobą. Głównym celem działania podejmowanego w hospicjach jest zwiększanie i utrzymywanie dobrej jakości życia pacjentów poprzez zabezpieczenie ich potrzeb, które wiążą się z objawami dolegliwości, zabezpieczenie potrzeb uczuciowych czy również naturalnie duchowych.

hospicjum

Autor: The National Guard
Źródło: http://www.flickr.com
Hospicja kierują się zasadą akceptacji nieuchronności śmierci. Nie używa się tu zatem uporczywej terapii, jakiej celem jest przedłużenie życia pacjenta wszelkimi sposobami. Hospicja nie prowadzą diagnostyki albo oceny postępu choroby. Leczenie koncentruje się jedynie na kontrolowaniu uciążliwych objawów psychologicznych i somatycznych. W hospicjach nie znajdziemy respiratorów, nie są stosowane powszechne w medycynie ratunkowej wlewy dopaminy czy epinefryny, które sztucznie utrzymują ciśnienie pacjenta. Nie przetacza się także krwi nawet jeśli zabieg taki jest konieczny, pacjent kierowany jest do szpitala. Poza tym nie jest wykonywana reanimacja. W hospicjum stwarzane są czynniki godnej śmierci. Robi się to względnie bez fizycznego cierpienia oraz cierpienia psychicznego.

W takich miejscach stwarzana jest przyjazna i względnie domowa atmosfera tak dla chorych jak i odwiedzających. Należy pamiętać o tym, że w hospicjum nie przedłuża się wszystkimi siłami życia pacjenta ani się go nie skraca.