Bez kategorii

Jakich etapów syfilisu chory może nawet nie zauważyć?

Dzisiaj moglibyśmy spotkać różne przypadłości również przekazywane drogą płciową. Jedną z takich dolegliwości jest kiła, którą na początkowym etapie moglibyśmy pomylić z opryszczką.

Nieleczona choroba może doprowadzić do uszkodzenia systemu nerwowego oraz systemu krążenia.
syfilis

Autor: Bielmar
Źródło: Bielmar
Syfilis jest dolegliwością, która jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Bakteria, która wywołuje dolegliwość to krętek biały. Dostaje się ona przez uszkodzoną skórę. Dolegliwością tą łatwo zarazić się poprzez kontakt bezpośredni z zakażonymi wydzielinami podczas stosunku seksualnego albo pocałunku. W czasie początkowego okresu kiły, chory zaraża także w okresie, gdy zmiany na skórze nie pojawiły się. Codzienne kontakty z chorą osobą nie spowodują, że się zarazimy chorobą. Nie można by zarazić się chorobą na terenie basenu albo pijąc z tego samego kubeczka. Również nie zarazimy się kiłą przez podawanie dłoni lub korzystanie z jednej toalety. Bakteria, jaka jest odpowiedzialna za zarażenie nie jest przenoszona drogą kropelkową. Nie zarazimy się jeśli będziemy dotykali tej samej klamki lub słuchawki.
Można wyróżnić dwa etapy kiły: wczesny oraz późny. Te dwa etapy występują po sobie. Wczesna kiła może trwać do dwóch lat od zarażenia. Wczesną kiłę można rozdzielić na dwie fazy: kiłę pierwotną i wtórną. Dla obydwu takich faz są inne Objawy. Początkowym objawem pierwotnej kiły jest pojawienie się bezbolesnej grudki na skórze w pobliżu wniknięcia krętka bladego.

Czy ta wzmianka wzbudziła u Ciebie ciekawość? Jeśli tak, to poznaj ten niesamowicie wyczerpujący tekst. On zapewne także okaże się wart poznania.

Tego typu grudka może pojawić się zwykle pomiędzy 9 a 90 dniem od zarażenia. U panów o normalnych upodobaniach płciowych, grudka występuje w pobliżu jamy ustnej i na prąciu, natomiast u pań na wargach sromowych i szyjce macicy.

Może też pojawić się na brodawce sutkowej albo błonie śluzowej jamy ustnej. Przemiany pierwotne ustępują same zazwyczaj po 3 tygodniach. Można tej kiły nawet nie zauważyć, ponieważ jest niebolesna.