Dla dzieciaków

Jaki kubeczek będzie dla dziecka najlepszy? Co powinniśmy o tym wiedzieć? W którym wieku jest to szczególnie ważne?

Który najkorzystniej dobrać pierwszy kubek dla dziecka? Mamy wiele typów do wyboru, są więc kubki niekapki i kapki, kubki doidy lub bidony ze słomką. Jaki model jest najbardziej odpowiedni dla dziecka w określonym wieku?

Naukę picia z kubeczka jesteśmy w stanie rozpocząć już po skończeniu przez naszą pociechę trzech miesięcy, choć przeważnie najlepiej jak skończony jest już 4 miesiąc. Rodzice niestety dość często zapominają o tym momencie, więc podają dziecku picie w standardowej butelce ze smoczkiem – Niektórzy mają wiele wątpliwości, na przykład takie, czy standardowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie jest właściwa do podawania wody? Faktycznie nadaje się i to dość dobrze, dzieci właściwie uwielbiają z niej pić, gdyż jest wyposażona w smoczek i oprócz zaspokojenia pragnienia dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania poprzez ssanie.

niekapek-obrazek

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Ale najbardziej często tak naprawdę nie o to chodzi, planujemy bowiem wyuczyć dziecko, ażeby korzystało z kubeczka dla zaspokojenia pragnienia. Butelka tak więc niech pozostanie do dawania mleka, tak zwane dorosłe picie to całkowicie inne ułożenie, inna praca ust i mięśni innych niż podczas ssania piersi. Znakomita większość dzieci przed skończeniem pierwszego roku życia, a zresztą i dłużej posiada odruch wypychania języka, a nie pozwala to na dokładne domknięcie ust. To powoduje, że dana ilość płynu, która podawana jest z kubeczka ucieka i ścieka przez kąciki. Od szóstego-ósmego miesiąca życia, dziecko ma taki etap, że preferuje wiele zadań robić samodzielnie, więc w takiej okoliczności może nie chcieć wsparcia przy trzymaniu kubka, najlepsze więc wtedy są niekapki. Założenie tego typu kubka polega na tym, iż płyn po przechyleniu kubeczka nie ma szans się z niego wydostać.

W zależności od modelu wygląda to różnie, z jednych bez przerwy będzie coś kapać, inne są bardzo szczelne – kubek niekapek. Dziecko, ażeby napić się z tego rodzaju kubka musi go przechylać oraz zassać płyn poprzez “dziubek”. Na rynku mamy bardzo dużo takich kubków, producenci gwarantują kubki z miękkim albo twardym ustnikiem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla własnych wymagań, lecz by tak było trzeba znaleźć odpowiedni sklep dla dzieci, gdzie znajdziemy wiele różnorakich pomocnych akcesoriów, w tym faktycznie różnorakie typy kubeczków.