Zdrówko

Jaki jest najczęstszy symptom wodniaka oraz kogo mógłby dotyczyć ten kłopot?

W trakcie naszego życia jesteśmy narażeni na wiele różnych dolegliwości. Niektóre z nich dotyczą jedynie kobiet czy przedstawicieli płci męskiej, a jeszcze inne mogłyby występować niezależnie od płci.

dzieci

Autor: Ivana Sokolović
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku płci męskiej mogą to być np. choroby występujące w okolicy jąder.
Jedną z takich chorób jest wodniak jąder. Mogłaby ona tyczyć się tak niemowlaków, jak i pełnoletnich mężczyzn. W przypadku noworodków jest to wodniak wrodzony, natomiast u osób dorosłych określa się go jako wodniak nabyty.

Czy powyższa notka wzbudziła Twoją ciekawość? Jeżeli tak, to zobacz ten niesamowicie w serwisie (http://www.vetan.wroclaw.pl/przychodnie). On z pewnością też okaże się warty przeczytania.

dolegliwość ta opiera się na za dużym koncentrowaniu się płynu w osłonkach jądra oraz zazwyczaj dotyczy jedynie prawej strony (schorzenie dotyczące obu stron pojawia się o wiele rzadziej). Początkowym, a jednocześnie w najwyższym stopniu widocznym symptomem tej choroby jest powiększenie worka mosznowego. W wypadku niemowlaków powodem jest nie wchłanianie płynu, który otacza jądra w czasie zstępowania się moszny. Do odmiennych przyczyn może należeć również nie całkowicie domknięty wyrostek pochwowy, który jest fragmentem otrzewnej. To przez wspomniane miejsce powinien przemieszczać się płyn z jamy brzusznej do worka mosznowego.

Energia

Autor: Agata Meble
Źródło: Agata Meble
wodniak

Autor: Alphanova Bebe
Źródło: Alphanova Bebe
Nabyty wodniak jądra mógłby być konsekwencją urazu albo np. zapalenia w postaci ostrego czy przewlekłego zakażenia jądra. Może być także wynikiem komplikacji po wykonaniu operacyjnego leczenia pewnego rodzaju żylaków. Niezależnie od przyczyn powstania się wodniaka jądra, konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem, dokładna Diagnoza kłopotu i podjęcie właściwych kroków celem leczenia choroby.

Miejsce chorobowe nie jest zaczerwienione, choroba ta nie wywołuje też cierpienia podczas oddawania moczu. Najczęściej pacjenci dostrzegają problem po powiększeniu worka mosznowego i szybciej lub później idą do urologa.