Edukacja

Jaka będzie pogoda jutro?

Z pewnością każdemu nie raz zdarzyło się nieźle zmoknąć czekając na autobus lub tramwaj, nieodpowiednio ubrać na pozornie ciepły dzień lub umyć okna pół godziny przed ulewą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jakiej temperatury możemy się spodziewać?

Autor: Marcus Vegas
Warunki związane z zachmurzeniem, przeciętna temperatura mierzona o różnych porach dnia, wilgotność czy albo natężenie a także rodzaj wiatru to tylko niektóre dane przygotowane dla nas w serwisie pogodowym. Zaledwie bardzo krótki opis wystarczy, by odpowiednio przygotować się na wszystkie zjawiska atmosferyczne z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Siła wiatru, prognozowane opady lub ich brak, przewidywana ilość stopni Celsjusza i krótki opis – łatwy przepis na to by uniknąć codziennych pogodowych niespodzianek.

Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem warto tylko poświęcić sobie chwilę i dowiedzieć się na jakiego typu pogodowe zaskoczenia powinniśmy się przygotować.W wielu innych serwisach, by dogrzebać się do potrzebnych informacji musimy kolejno wybrać kontynent, miasto, wielkość mapki lub wykonać inne, niepotrzebne kroki. Nasz serwis to krótka|nieskomplikowana prognoza dla naszego regionu|obszaru|miasta czyli dokładnie to czego potrzebujemy na co dzień – temperatura, opady|rodzaj przewidywanych opadów|dane o opadach i rodzaj zachmurzenia|ewentualne, spodziewane zachmurzenie. Dynamiczność cyrkulacji, duża siła wiatru oraz wiele zjawisk meteorologicznych to główne powody dla których próby przewidzenia pogody na okres bardziej odległy niż 4-5 dni bardzo często nie pokrywają się z rzeczywistością. Najwyższa, bo ponad 84 procentowa sprawdzalność prognoz jest odnotowywana właśnie dla przewidywań niskookresowych opracowywanych dla niedużych obszarów. Obszar klimatyczny, w którym jesteśmy sprawia, że znajdujemy się w zasięgu mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, trzęsienia ziemi lub (zalecamy tą stronę) błotne ulewy czy trzęsienia ziemi są dla nas czymś niezmiennie rzadkim jednak możliwość przewidzenia dokładnej wartości temperatury, charakteru opadów czy mocy wiatru sprawia, że wysoce sprawdzalne są tylko prognozy na krótki okres dla wyznaczonego obszaru. Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy różny stopień opadów, mające miejsce coraz częściej nie pozostają na możliwości prognozowania pogody. Chociaż na co dzień nie musimy bać się aż tak mocnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze patrzmy na prognozę sporządzoną najdalej na tydzień i dostosowaną do naszego obszaru, bowiem jedynie meteorologiczne maksimum 5-6