Zdrówko

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu ?

Częstym kłopotem zdrowotnym wśród nestorów jest podniesiony poziom cholesterolu . Mnóstwo się o tym mówi, wciąż jednakże nie wszyscy wiedzą, jakie znaczenie dla zdrowia ma prawidłowy cholesterol.
Mówi się również o „dobrym” i „złym” cholesterolu – co to oznacza i jaką funkcję w układzie spełniają poszczególne typy cholesterolu? Wiele osób nieświadomie bardzo szkodzi swojemu zdrowiu, nie troszcząc się o prawidłowy jego poziom.

zioła

Autor: mikael altemark
Źródło: http://www.flickr.com
Jego zbyt wysoki poziom jest nierzadko konsekwencją niewłaściwego odżywiania się, siedzącego trybu życia i tuszy, w związku z czym wpływa on bezpośrednio na rozwój wielu tzw. chorób cywilizacyjnych. Długotrwale utrzymujący się duży poziom cholesterolu we krwi będzie trudny do przywrócenia na pułap mieszczący się w normie, stąd należy wiedzieć, jak zapobiec podwyższeniu się cholesterolu. Cholesterol jest produkowany przez wątrobę i jest niezbędny organizmowi do prawidłowej pracy, a dopiero jego nadmiar jest szkodliwy. Właśnie z tego względu należy unikać dostarczania cholesterolu z zewnętrznych źródeł do organizmu. Cholesterol bierze udział w produkowaniu hormonów, jest także potrzebny do syntezy witamin, stanowi również budulec błonek komórkowych. Dopiero spożywanie w dużych ilościach pokarmów bogatych w cholesterol będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia.
małżeństwo

Autor: PerDormire
Źródło: PerDormire

Kluczem do podtrzymania cholesterolu na należytym poziomie jest zdrowe odżywianie oraz aktywność ruchowa. Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta (więcej dieta na zamówienie kraków) nestora w ogromnym stopniu eliminuje zagrożenie dużym cholesterolem. W jadłospisie trzeba koniecznie pamiętać o warzywach, które są doskonałym źródłem błonnika jak też witamin. Kolejnym niezbędnym elementem są roślinne oleje a także oliwa z oliwek.

W diecie nie można zapomnieć o rybach, jakie są niesłychanie bogatym źródłem kwasów omega-3, zwłaszcza ryby morskie. Warto również często sięgać po wyroby pełnoziarniste, które dzisiaj są już łatwo osiągalne na sklepowych półkach. Specyfik Armolipid też pomoże nam obniżyć cholesterol.