Dla dzieciaków

Jak spędzać czas z niemowlakiem, o jakich kwestiach powinniśmy pamiętać? Jakie są najbardziej odpowiednie zabawki dla niemowlaka?

Jak bawić się z maluszkiem? Powinno się wypróbować kilka z ciekawych propozycji. To ciekawe idee na zabawy, jakie dla malucha na pewno zostaną możliwością do rozwijania i doskonalenia własnych innowacyjnych umiejętności.

czytanie i zabawa z dzieckiem

Autor: Tzuhsun Hsu
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzicom z kolei pozwolą czerpać radość i satysfakcję z przyjemnego spędzania czasu z dzieckiem, bo przecież jasnym jest, że aktywność jest istotna przez całe życie, a dla niemowlaka wręcz konieczna. Aktywność i wspólna zabawa to także najbardziej interesujące sposoby na wspólne poznanie i troska bliskości.

zabawki niemowlaka

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca znaczną większość swojego życia spędzają na spaniu i jedzeniu, jednak już około drugiego miesiąca występują trochę dłuższe pory czuwania. Dziecko już otwiera oczy i całkiem świadomie patrzy rzeczywistość. Widzi coraz lepiej, coraz intensywniej słyszy dźwięki. Dalej jest niezwykle wrażliwe na rozmaite, gwałtowne impulsy, takie jak ostre światło, szybki ruch, za głośny dźwięk . Dlatego też każda forma rozrywki musi być stonowana, wyciszona i delikatna. Ich misją jest bezstresowe i spokojne wprowadzanie malucha w ten świat. Pamiętajmy, że świat ten jest dla dziecka zupełnie obcy. Dziecko nie ma wspomnień, doświadczeń, wszystko jest dla niego odkrywcze, stąd więc nowe rzeczy mogą niezwykle przerażać.

Najważniejsze to być gotowym właściwie do zabawy. W tym celu, połóż kocyk (zobacz też: kocyk z imieniem) na łóżku i połóż tam swoje dziecko. jeżeli w pokoju jest ciepło, możesz je nawet zostawić w pieluszce. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie trochę oliwki. Delikatnymi ruchami masujdziecku konkretne części ciała, rozpoczynając od ramion, poprzez klatkę piersiową i brzuch, po nogi i stopy. Następnie przekręć je na brzuch i masuj plecy. Masaż nie powinien być za długi, żeby dziecko nie zmarzł. Przyda się mieć pod ręką drugi kocyk lub flanelową pieluszkę, aby przykryć dziecko, jakby zaczął marznąć.

Nic tak nie działa jak zabawki dla niemowląt (zobacz przykłady: cenione zestawy zabawek dla niemowląt). Jednak każda z tych zabawek musi być wyjątkowo bezpieczna, a do tego przyjemna w dotyku (poznaj więcej). Dobrze nadają się zabawki o ciepłych i radosnych kolorach, ale również o mocnych kontrastach. Pozytywki i grzechotki muszą wydawać naturalne i spokojne dźwięki. Najdogodniejsze zabawki to te z materiałów naturalnych, drewniane, z tkanin bawełnianych, jak również zabawki organiczne.