Zdrówko

Jak radzić sobie z zaburzeniami na tle nerwowym? Konieczna jest pomoc psychologa, ale także najbliższego otoczenia

Zaburzenia lękowe, znane przede wszystkim jako fobie, są poważnym problemem. W wielu sytuacjach mogą one naprawdę utrudniać (albo nawet uniemożliwiać) normalne funkcjonowanie. Możemy je wprawdzie leczyć, jest to jednakże walka bardzo ciężka. Wymaga ona i sporej ilości czasu, i cierpliwości. Podstawa to właściwy psycholog albo gabinet psychologiczny Warszawa, jednakże nie tylko jego pomoc jest cenna.

Terapia u psychologa

Źródło: flickr.com
Osoba, jakiej stany lękowe przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, wymaga też wsparcia ze strony najbliższych. Czemu ten problem jest tak poważny? Ponieważ fobie, czyli nieracjonalne, paraliżujące lęki, doprowadzają człowieka do wielu zachowań, jakie trudno jest objaśnić zwyczajnemu człowiekowi.

Jak wyglądają takie zachowania?Wiele jest zależne od tego, jakiego rodzaju zaburzenie lękowe dotknęło daną osobę. Niekiedy fobia umożliwia jakoś normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wymaga jedynie dokonania kilku prostych zmian w swym życiu albo zrezygnowania z wykonywania niektórych czynności, na przykład z jazdy windą podczas klaustrofobii. Bywa jednakowoż i tak, iż zaburzenie lękowe wymagają rezygnacji z robienia tych czynności, bez których nie możemy samodzielnie sobie poradzić w życiu.

Doskonałym przykładem może tu być agorafobia, co oznacza lęk przed otwartą przestrzenią. Powoduje on, że chory nie może opuścić mieszkania, a dość często dostaje ataku paniki już przy drzwiach wyjściowych. Tego typu osoba ma problemy ze znalezieniem pracy, chociaż we współczesnym świecie narzędzia internetowe mogą im zdecydowanie pomóc (przeczytaj na stronie). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Pozostałe fobie, jakie zdarzają się bardzo często, to nieuzasadniony lęk przed niektórymi zwierzętami lub zaburzenia lękowe związane z wystąpieniami publicznymi.

Skąd biorą się tego rodzaju problemy?
Fobie są w stanie być związane z niemiłymi doświadczeniami z dzieciństwa a także silnymi urazami psychicznymi. Niekiedy fobie tworzą się bez żadnej określonej przyczyny, co stanowi dla badaczy przedmiot gorliwych badań. Czy z tego rodzaju lękami możemy walczyć? Walka z fobiami to żmudny proces, jednak postęp w medycynie i naukach mających związek z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.

Dobry psycholog (sprawdź nas) może pomóc choremu w walce z tym problemem w dość dużym zakresie. Istotne jest to, ażeby metody leczenia dopasować do rodzaju fobii, choć najczęściej stosowanym sposobem jest tzw. „odczulanie”. To polega na konfrontowaniu chorego z tymi sytuacjami, których boi się najbardziej. Dość często stosuje się także leki przeciwlękowe i hipnozę, jaka może pomóc w ustaleniu źródła lęków.