Dla dzieciaków

Jak przebiega proces dostarczania kolejnych smaków i potraw do niemowlęcej diety.

Dzieci, które się dopiero co urodziły, mają zupełnie nierozwinięty system pokarmowy. W czasie ciąży wszystkie niezbędne elementy dostarczane były za pomocą pępowiny, więc dziecko nie miało żadnej okazji na to, żeby poznać co to jedzenie. Lecz po narodzinach zmienia się wszystko diametralnie, i niemowlak musi niezwykle szybko przestawić się na coś zupełnie nowego. Na szczęście natura doskonale sobie radzi z tym problemem, i z reguły zdecydowana większość dzieci doskonale zaczyna jedzenie.

jedzenie

Autor: Peter Hellberg
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze w pierwszych miesiącach życia jest rzecz jasna mleko matki – tu na szczęście wszyscy specjaliści są co do tego absolutnie zgodni. Rzecz jasna zdarzają się sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu matka nie może karmić i w takich przypadkach należy podać sztuczne mleko, jeśli jednak będą takie możliwości, to powinno się jak najdłużej karmić naturalnie – jak należy przeprowadzać rozszerzanie diety. Lecz niemowlaki rosną bardzo szybko i już w wieku kilku miesięcy niezbędne będzie rozszerzanie diety, rzecz jasna nie będzie żadnych problemów, aby równocześnie z karmieniem piersią wprowadzać nowe smaki i produkty.

produkty spożywcze
Jeżeli chodzi o rozszerzanie diety, to istnieje tu kilka różnych szkół, jednak przeważnie będzie się zakładać, że pierwsze nowe produkty można wprowadzać po upływie kilku miesięcy. Oczywiście nie można tego robić zbyt gwałtownie, ani tym bardziej pod presją otoczenia – i dziecko i rodzice muszą być gotowi na nowe wyzwania. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, i dokładnie obserwować jak reaguje niemowlak, jeśli zobaczy się coś dziwnego, to należy zachować dużą ostrożność – możecie mi polecić dobry blog o macierzyństwie. Najczęściej rodzice będą zaczynać od marchewki albo jabłka, a wraz z kolejnymi miesiącami będą się pojawiać nowe rzeczy. Do diety wprowadzane są nowe warzywa, na pewnym etapie pojawia się także mięso i nabiał. Roczne dziecko może już zjeść naprawdę dużo, oczywiście muszą to być rzeczy najwyższej jakości, właściwie przygotowane i przyprawione. Jeżeli jakaś mama nie będzie miała orientacji, co kiedy może wprowadzić do diety, to bardzo jej może pomóc jakiś dobry tematyczny portal albo blog o macierzyństwie.