Bez kategorii

Jak pomóc w sytuacji wypadku drogowego? Jak reagować, by udzielić pomocy, a nie zrobić większej krzywdy potrzebującemu pomocy?

Niestety, lecz niewielu z nas wie, jak ratować poszkodowaną osobę. Lecz tak naprawdę to bardzo ważne, powinniśmy więc uczyć się tego lub choćby przypomnieć, na czym to polega. Zadaniem osoby która udziela pierwszej pomocy jest utrzymywanie przy życiu osoby poszkodowanej, oraz niedopuszczenie do niebezpieczeństwa dalszych powikłań. Tak to musi wyglądać do przyjazdu karetki pogotowia.

pomoc

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo trzeba się upewnić, czy poszkodowany i wszyscy świadkowe zdarzenia są bezpieczni. Tak więc sprawdź wszelkie reakcje poszkodowanego. Delikatnie potrząśnij go za ramiona i głośno zapytaj, czy wszystko jest okej. Jeżeli ofiara wypadku zareaguje powinieneś pozostawić go w pozycji, w której go zastałeś, ale tylko jak nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. () Regularnie też sprawdzaj jego stan. Może się zdarzyć, iż jednakże nie będzie reagował. W takiej sytuacji głośno wołaj o pomoc, odwróć poszkodowanego na plecy, a zaraz po tym udrożnij jego drogi oddechowe. W tym celu wykonaj odgięcie głowy oraz uniesienie żuchwy.

Musisz umieścić rękę na czole poszkodowanego. Z wyczuciem odegnij jego głowę do tyłu.

Czy posiadasz wątpliwości odnośnie do opisywanej tematyki? Jeżeli tak, to wejdź tu i poznaj informacje (https://www.krakowskaspizarnia.pl/informacje/restauracja-ruczaj) na przedstawiane zapytanie – na pewno będą one niesamowicie ciekawe.

Jednocześnie pozostaw wolny kciuk i palec wskazujący w ten sposób, aby zatkać nimi nos, w razie jak potrzebne będą oddechy ratunkowe. Co więcej, opuszki palców drugiej ręki musisz umieścić na żuchwie reanimowanego, aby w dalszej kolejności unieść je, żeby udrożnić drogi oddechowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W tym samym czasie, gdy utrzymujesz drożność dróg oddechowych wyszukaj odpowiedniego oddechu. Jak to zrobić? Najlepiej oceniaj wzrokiem ruchy klatki piersiowej, słuchaj przy ustach poszkodowanego różnych szmerów oddechowych, w tym samym czasie staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jednakże, niezwykle istotne jest, ażeby zawsze mieć konieczny sprzęt w razie, gdy coś się stanie. To apteczka pierwszej pomocy – sprawdź apteczki. Chociaż czasami może i przydałyby się defibrylatory, lecz sama apteczka zawiera tyle potrzebnych rzeczy, że nie ma zagrożenia, że czegoś zabraknie, kiedy przyjdzie moment krytyczny. Miejmy na uwadze jednak, aby sprawdzać apteczkę, czy wszystko jest w zgodzie z terminem ważności. Niekiedy bowiem jest tak, że nieużywana apteczka to niezdatne do wykorzystania rzeczy. Tak więc, sprawdzajmy ją co jakiś czas.