Zdrówko

Jak można sobie radzić, jeśli u dziecka pojawią się jakieś kłopoty w rozwoju ruchowym czy neurologicznym.

Każdy rodzic marzy o tym, aby dziecko, którego się spodziewa urodziło się w pełni zdrowia i nie miało później żadnych problemów w dalszym życiu. W dużej części sytuacji faktycznie tak będzie, poza okresowymi grypami i innymi niegroźnymi schorzeniami maluchom nic innego, poważniejszego się nie dzieje.

Lecz

mózg

Autor: NIH Image Gallery
Źródło: http://www.flickr.com

zdarzają się przypadki, gdy wystąpi jakieś schorzenie neurologiczne, ortopedyczne czy genetyczne, które wymagać będzie odpowiedniej opieki i rehabilitacji. Niekiedy problemy swój początek mieć będą już w czasie ciąży, podczas porodu czy będą się też ujawniać już w późniejszych latach. Jednak za każdym razem konieczne będzie odpowiednie leczenie, które w większości przypadków pozwoli młodym osobom funkcjonować w normalny sposób i czasami wyjść całkiem z choroby. Istotne jest przede wszystkim to, żeby leczenie takie w ogóle podjąć, ponieważ niektórzy z rodziców mogą sobie odpuścić walkę i godzą się z takim a nie innym stanem ich dzieci. Obecnie do wyboru jest sporo skutecznych sposobów rehabilitacji, które wielokrotnie dużo mogły pomóc.

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jedna z nich to metoda rehabilitacji bobath, stworzona już na początku lat czterdziestych dwudziestego wieku. Jej założenia to wszechstronna pomoc rozwoju we wszystkich obszarach ruchowych, przez stymulację odpowiednich mięśni i równoczesne ograniczanie niepotrzebnych odruchów.

Zainteresowały Cię informacje, które teraz znalazłeś w tym materiale? Jeśli tak, to oprócz tego zweryfikuj ofertę u źródła, a uznasz, że wszelkie wiadomości są prawdziwe.

Terapia jest prowadzona takim sposobem, aby poprzez regularne ćwiczenia wykluczyć nieodpowiednie wzorce ruchowe, za to jak najbardziej umacniać te, które są właściwe. W wielu przypadkach bardzo pomocna jest również integracja sensoryczna Warszawa. W kilku słowach jest to proces, jaki organizuje w mózgu wszystkie informacje, jakie dopływają z narządów zmysłu i w oparciu o nie panuje nad mięśniami i koncentracją – sprawdź IS Warszawa. Część dzieci ma jednak mniejsze lub większe kłopoty z koordynacją ruchową czy nauką, i czasami przyczyną takich objawów są właśnie zaburzenia w tym obszarze. Terapia integracji sensorycznej za pomocą specjalnych ćwiczeń uczy dzieci odpowiedniego reagowania na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce.