Dla dzieciaków

Jak dobrze zagospodarować pokój dla dziecka?

W aktualnych czasach trendy związane z urządzaniem mieszkań ulegają nieustannym zmianom. Istnieje bardzo wiele opcji, które możemy wybrać, co niejednokrotnie sprawia, iż decyzja dotycząca na przykład mebli do salonu okazuje się naprawdę niełatwa. Tym trudniejszym wyzwaniem może okazać się urządzenie pokoju dziecięcego. W tym przedsięwzięciu będziemy zmuszeni do spełnienia kilku warunków, gdyż pomieszczenie to z jednej strony powinny być funkcjonalne, z drugiej zaś musi odpowiadać oczekiwaniom malucha, co dosyć rzadko idzie ze sobą w parze.

pokój-dla-dziecka-obrazek

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna przede wszystkim musimy przeanalizować, co należy rozplanować. Prawdopodobnie istotną kwestią i czynnikiem, który uwarunkuje dobór mebli okaże się kolorystyka ścian. Zależnie od upodobań naszych oraz naszego dziecka możemy przebierać wśród dziesiątek odcieni farb lub wzorów tapet. Warto jednak poważnie przeanalizować tę decyzję, aby projektowany pokój spełniał swoją funkcję przynajmniej przez kilka lat. Bez sensu okaże się bowiem wybór np. różowej tapety w króliczki dla jedenastolatki, gdyż najdalej po roku lub dwóch uzna je ona za ‘obciachowe’ i będzie żądać następnego remontu. Na typowo dziecięce motywy powinniśmy wobec tego zdecydować się w przypadku kilkuletnich maluchów, u których zainteresowanie zwierzętami czy postaciami z bajek będzie trwało jeszcze parę dobrych lat. U świeżo upieczonych nastolatków trzeba natomiast patrzeć w przyszłość i zdecydować się na bardziej neutralny, ‘doroślejszy’ wystrój wnętrza.

W momencie, gdy zapadnie już decyzja związana ze stylistyką, w jakiej utrzymany będzie pokój naszego dziecka, pozostaje wybór mebli. Tym, co jest absolutnie niezbędne, są naturalnie dobre łóżko – i wygodne biurko. Dodatkowo dobrze jest pomyśleć o pojemnych półkach lub regale np. na książki, oraz oczywiście szafie na ubrania. Jeżeli chodzi o łóżka do pokoju dziecięcego – wybór jest ogromny. Wszystko zależy zasadniczo od pieniędzy, jakimi dysponujemy oraz potrzeb naszych pociech.

Najbardziej przemyślany powinien być wybór biurka. Powinno ono być wystarczająco duże, aby dziecko mogło wygodnie przy nim pracować, odrabiać lekcje, rysować czy grać na komputerze. Jest to szczególnie istotne dla utrzymania odpowiedniej postawy ciała – na pewno nie chcemy, aby dziecko kuliło się przy jakimś małym stoliku w czasie odrabiania lekcji.

Poszukujesz dodatkowych treści, żeby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Zachęcamy do następnego artykułu. Wyszukasz go na portalu (http://super-edu.pl/) pod linkiem.

Pozostałe wspomniane meble takie jak szafka czy regał to już sprawa bardzo zmienna, zależy od ilości zgromadzonych przez dziecko rzeczy – .

Bez względu na to, jaką stylistykę czy meble do pokoju dziecięcego wybierzemy, należy kierować się w pierwszej kolejności potrzebami naszych pociech. Wybór obecnych na rynku mebli oraz dodatków do pokoju dla dziecka jest ogromny, należy tylko dobrze przemyśleć wszystkie aspekty i prawidłowo zadecydować.