Zdrówko

Ja dokładnie należy ćwiczyć kiedy się ściągnie gips, zalety rehabilitacji w tym okresie.

Każde złamanie kości czy jest to ręka, noga czy nawet któryś z palców wiąże się z koniecznością unieruchomienia kończyny. Czas chronienia takiego złamania w gipsie będzie zależało od kilku czynników, najczęściej będzie to jednak parę tygodni, podczas których wszystko powinno być unieruchomione aby się mogło prawidłowo zrosnąć.

złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com

Po ściągnięciu gipsu większość kontuzjowanych, szczególnie tych, którzy pierwszy raz coż złamali jest w ogromnym szoku, gdy okazuje się, że nie dają oni rady żadnym sposobem ruszyć kończyną. Jest to jednak zjawisko normalne, bo w czasie gdy jest założony gips – http://www.medimix.pl/gips-modelarski-dentystyczny/ z użytku wyłączone są również mięśnie. Kilka tygodni bez żadnego działania sprawia, że po tym czasie zmuszenie ich do działania jest bardzo trudne. Dlatego też zakończenie etapu unieruchomienia kończyny jednocześnie rozpoczyna następny epat, to znaczy dojście do pełnej fizycznej sprawności. Jest to niezwykle istotna część procesu leczenia, przez wiele osób jednak nieco lekceważona, bo dobrze wykonana rehabilitacja umożliwi wrócenie do pełnego zdrowia. I odwrorehabilitacja – czytaj w serwisie -będą wtedy zaniedbania, to zakończyć się mogą tym, że już przez resztę życia ktoś będzie miał ograniczoną sprawność.

Rehabilitację najlepiej jest przeprowadzać przy nadzorze doświadczonych lekarzy. Z reguły po usunięciu gipsu pacjent dostanie skierowanie do poradni, która zajmuje się taką pomocą. Niestety w naszym kraju przeważnie terminy są tak dalekie, że czekanie tak długo nie ma sensu. W takich sytuacjach warto chociaż porozmawiać ze specjalistą, który zaprezentuje przykładowe ćwiczenia, i samodzielnie wziąć się do pracy. Bardzo przydatny będzie w tym internet, w wielu miejscach można trafić na szczegółowe zestawy ćwiczeń, jakie można zrealizować w czasie dochodzenia do pełnej formy.

ludzie podczas zabiegów rehabilitacji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna jeśli jest taka możliwość, to wszystko powinno się konsultować z rehabilitantem. Z reguły rehabilitacja po złamaniach to nawet kilkanaście spotkań, natomiast zdecydowana większość pracy jest po stronie samego pacjenta. Liczyć się należy z tym, że chwilami będzie wszystko bolało, ale należy w takiej sytuacji zacisnąć zęby i ćwiczyć dalej.