Zdrówko

Hospicjum – najlepsza opieka dla chorych

Śmierć nigdy nie jest prosta. Osoby umierające wielokrotnie nie mogą poradzić sobie z nieubłaganym końcem – jest to straszne wydarzenie zarówno dla nich, jak i dla będącej przy nich rodziny. Jeżeli ciężko chorują, a każdy dzień wiąże się z udręką, warto przemyśleć umieszczenie pacjenta w hospicjum.

Hospicjum hospicjum-katowice.plóra trudni się opieką nad ludźmi będącymi w terminalnej fazie choroby. Pierwsze hospicjum zostało założone w Londynie. To właśnie na nim wzorują się we współczesnych czasach placówki działające na całym świecie. Co oznacza – krańcowa faza choroby? Jest to stan,

szpital czy hospicjum domowe

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com

w którym nie ma już sposobności leczenia pacjenta, lecz można zmniejszyć jego cierpienie przez załagodzenie bólu, wsparcie psychiczne oraz duchowe, a także starania w redukowaniu uciążliwych objawów chorób. Dzięki otrzymywanej opiece chorzy mają zagwarantowaną najlepszą pomoc, która umożliwia im godnie przeżyć ostatnie momenty życia. W placówce zatrudnieni są lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, pracownicy z opieki socjalnej, duchowni, fizjoterapeuci oraz wolontariusze bezpłatnie pomagający pacjentom. Wsparcie jest uzależnione od określonych potrzeb pacjentów – jedni oczekują rozmowy, inni pomocy w prostych fizjologicznych czynnościach. Najważniejsze to słuchać oraz starać się czynić wszystko, co jest możliwe, by choć odrobinę ulżyć w często potwornych cierpieniach takich ludzi.

Wyróżnia się hospicja domowe oraz hospicja stacjonarne. Wybierając hospicjum domowe, zespół hospicyjny zajmuje się chorym w domu, z kolei hospicjum stacjonarne skierowane jest nade wszystko do ludzi samotnych albo www.hospicjumkatowice.plpozwalającym im zostać w domu. W celu przyjęcia do placówki stacjonarnej konieczne jest skierowanie od doktora. W drugim przypadku starczy wola samych chorych, ich rodziny bądź innej osoby, która widzi, iż taka opieka jest potrzebna. Jeżeli wybrana instytucja ma umowę z NFZ, chory nie ponosi wówczas żadnych kosztów.

Za sprawą hospicjom chory ma szansę na otrzymanie najlepszej opieki oraz wsparcie emocjonalne. Nie jest traktowany jako kolejny pacjent, ale osoba, która oczekuje jedynie zrozumienia i odrobiny ciepła. Systematyczna opieka zespołu kompetentnych pracowników i obecność bliskich pomaga w ostatnich chwilach życia.