Bez kategorii

Hipoterapia – spotkanie ze zwierzętami

Konie to wspaniałe zwierzęta. Wiele osób uwielbia wyścigi konie. Nie można dziwić się tym ludziom. Konie w czasie wyścigów pokazują wyżyny swojej mocy i ukazują jak silne są i jak wiele są w stanie zrobić, jeśli są odpowiednio prowadzone. Spora część stadnin koni jest prowadzonych przez osoby kochające jeździectwo. Stadnina koni to interes, do którego poza smykałką do interesu, trzeba mieć serce. Taka stadnina wymaga wysiłku i wiedzy na temat koni. Stadnina pozwala na naukę jazdy, ale również w większych stadninach robi się zawody.

koń

Źródło: flickr.com
Niektóre stadniny wypożyczają swoje konie do rehabilitacji. Każdy koń (stadniny koni) musi być nie tylko zadbany, czyli nakarmiony i wyczyszczony, ale również musi być prawidłowo szkolony. Jeżeli w stadninie koni nie ma osoby, która potrafi ułożyć konia, to zwierzęta jak i pracownicy i klienci, będą się w takiej stadninie jedynie męczyły.

Rehabilitacja dobra na różne schorzenia

W obecnych czasach zwracamy uwagę na to, co jest nie zawsze jest uwarunkowane naukowymi teoriami. Dlatego poza standardowymi metodami leczenia dodaje się naturalne metody. Wybiera się dobrodziejstwa przyrody, do której należą między innymi zwierzęta. W wielu stadninach koni jest prowadzona hipoterapią. Jest to rehabilitacja, która ma pomóc osobom niepełnosprawnym umysłowo ale też fizycznie. Jazda konna ma pozytywny wpływ na układ ruchowy, ale też na układ nerwowy. Hipoterapia szczegółowo opisana na portalu .

koń

Autor: David Bergin
Źródło: http://www.flickr.com
Ludzie, którzy są niepełnosprawni umysłowo robią się spokojniejsi w czasie jazdy konnej. Polepsza się też ich tężyzna fizyczna. A osoby, które np. w wyniku wypadku borykają się z problemami z poruszaniem, również przez jazdę konną wzmacniają siłę swoich mięśni. Hipoterapia to ten typ rehabilitacji, która po pierwszych chwilach spotkania ze zwierzęciem sprawia, że pacjent odczuwa różnicę. Nie jest to jak wiemy natychmiastowe uzdrowienie, ale konie rzeczywiście potrafią rozbroić często kłębek nerwów, jakim jest pacjent. Konie wyczuwają strach, dlatego trzeba się uspokoić, zanim instruktor-rehabilitant wyda nam pozwolenie, by usiąść na końskim grzbiecie. Ludzie znerwicowani również często przyjeżdżają do stadniny, bo wiedzą, że konie mogą uspokoić ich zszargane nerwy. Po kilku sesjach rehabilitacyjnych z koniem, zmienia się zachowanie pacjenta.