Zdrówko

Gdzie możemy spotkać rumianek i w jakich chorobach on może pomóc?

Spotkać go moglibyśmy na każdej polanie. Posiada ładne, białe kwiaty i jest ziołem bardzo znanym oraz bardzo wszechstronnym. Dzięki zawartym w nim składnikom jest on skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Znajduje także zastosowanie w kosmetyce.

Mamy tutaj na uwadze rumianek. Jest to roślina niemal wspaniała, jakiej właściwościom należałoby przyjrzeć się bliżej. Posiada on zastosowanie przeważnie w kłopotach żołądkowych. Substancje zawarte w kwiatkach działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, wspierają procesy trawienne. Łagodzi on uczucie palenia w gardle, wymioty i złe samopoczucie. Jest zbawienny w bólach żołądka powiązanych ze stresem. Zwalcza także zarazki oraz łagodzi hemoroidy. Napar z tej rośliny działa kojąco na nerki. Poza tym rumianek usprawnia proces gojenia się ran i łagodzi podrażnienia. Może on także być pomocny przy problemach ze snem. Ekstrakt z rumianku jest bogatym źródłem niacyny C, a dzięki witaminie PP umacnia naczynka krwionośne. Jako kosmetyk ma działanie oczyszczające, zmiękcza i wygładza skórę. Na bazie rumianku można by przygotować kosmetyki w warunkach domowych tego typu jak toniki czy peelingi.
fotografia dziecięca

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com
zdrowie

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną łyżkę wysuszonych kwiatków rumianku zalewamy filiżanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem około dziesięciu minut. Wywar z rumianku delikatnie uspokaja oraz ułatwia zasypianie. Z kolei kąpiel rumiankowa ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran oraz pielęgnuje skórę. W tym celu do wanny wlewamy napar zrobiony z dwóch garści suszonych koszyczków rumianku, a taka kąpiel powinna trwać ok. piętnastu minut. W swojskich uwarunkowaniach z rumianku możesz zrobić tonik rumiankowy do cery mieszanej.

Kwiaty rumianku zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na około dwadzieścia minut. Następnie odcedzamy wyciąg, dodajemy do niego glicerynę oraz całość mieszamy.

Czy omawiany artykuł jest według Ciebie cenny? Jeżeli tak, to bez wątpienia zaintryguje Cię także to wiarygodne źródło – mówi o zbliżonej tematyce.

Tonik należałoby użyć zaraz po przygotowaniu albo można przez trzy dni trzymać go w lodówce.