Zdrówko

Gdzie możemy spotkać rumianek i w jakich chorobach on może pomóc?

Spotkać go moglibyśmy na każdej polanie. Posiada ładne, białe kwiaty i jest ziołem bardzo znanym oraz bardzo wszechstronnym. Dzięki zawartym w nim składnikom jest on skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Znajduje także zastosowanie w kosmetyce.
Mamy tutaj na uwadze rumianek. Jest to roślina niemal wspaniała, jakiej właściwościom należałoby przyjrzeć się bliżej. Posiada on zastosowanie przeważnie w kłopotach żołądkowych. Substancje zawarte w kwiatkach działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, wspierają procesy trawienne. Łagodzi on uczucie palenia w gardle, wymioty i złe samopoczucie. Jest zbawienny w bólach żołądka powiązanych ze stresem. Zwalcza także zarazki oraz łagodzi hemoroidy. Napar z tej rośliny działa kojąco na nerki. Poza tym rumianek usprawnia proces gojenia się ran i łagodzi podrażnienia. Może on także być pomocny przy problemach ze snem. Ekstrakt z rumianku jest bogatym źródłem niacyny C, a dzięki witaminie PP umacnia naczynka krwionośne. Jako kosmetyk ma działanie oczyszczające, zmiękcza i wygładza skórę. Na bazie rumianku można by przygotować kosmetyki w warunkach domowych tego typu jak toniki czy peelingi.
fotografia dziecięca

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com
zdrowie

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną łyżkę wysuszonych kwiatków rumianku zalewamy filiżanką wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem około dziesięciu minut. Wywar z rumianku delikatnie uspokaja oraz ułatwia zasypianie. Z kolei kąpiel rumiankowa ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran oraz pielęgnuje skórę. W tym celu do wanny wlewamy napar zrobiony z dwóch garści suszonych koszyczków rumianku, a taka kąpiel powinna trwać ok. piętnastu minut. W swojskich uwarunkowaniach z rumianku możesz zrobić tonik rumiankowy do cery mieszanej.

Kwiaty rumianku zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na około dwadzieścia minut. Następnie odcedzamy wyciąg, dodajemy do niego glicerynę oraz całość mieszamy. Tonik należałoby użyć zaraz po przygotowaniu albo można przez trzy dni trzymać go w lodówce.