Edukacja

Edukacja sposobem na brak wyrozumiałości

Polska jak wszystkim wiadomo była przez długi okres miejscem wyrozumiałości religijnej. Brzmi to niczym bajka, zważywszy, zachowanie na boiskach piłkarskich. W przeszłości tak było. Czy to oznacza iż jesteśmy nietolerancyjni? Nie, acz istnieje taki nurt w naszej kulturze. Jak takiemu stanowi rzeczy przeciwstawiać się? Odpowiedź jest prosta – wychowanie. Przyczyną negatywnych obyczajów jest niewiedza. Niestety, nie jest to proste.

nauka

Autor: Luis Vidal
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście po 1989 r. sytuacja powoli się zmienia. Przyczyn zapewne jest wiele; większe otwarcie na świat, możność podróżowania po świecie bez większych kłopotów – starczy dowód czy paszport wyjąć z szuflady, do tego należyte środki i gotowe. Innym powodem tego że stajemy się bardziej liberalni jest odradzanie się istniejących u nas ongiś wspólnot. Przykładem niech będzie Gmina Żydowska (link). Po powiedzieć to należy niełatwych doświadczeniach XX wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do naszej świadomości powraca ważki postradany aspekt naszego życia. Istotnym elementem w tym trudnym procesie jest aranżowanie miejsc gdzie możemy poznać kulturę.

Tą funkcję spełnia dla przykładu Szkoła (szkoła niepubliczna w Warszawie www.wilanow.varsovia.edu.pl/) Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjadozorująca szkołę stworzyła szkołę o szczególnym programie – nie jest to tylko szkoła żydowska, a więc ucząca języka hebrajskiego oraz historii żydów, ale także tak wyjątkowych w naszych szkołach podstawowych przedmiotów jak etyka bądź logika -> Oczywiście Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu swą aktywnością wpływa nie tylko na uczniów owej szkoły ale także ich na środowisko, znajomych, rodziców.

nauka

Autor: Susanna Arus
Źródło: http://www.flickr.com

Sposób patrzenia na życie który jest słuchaczom przedstawiany w sposób naturalny zostaje przekazywany dalej. W tenże sposób wrocławska szkoła żydowska przyczynia się do obniżenia antysemityzmu, a to ogromnie ważne. Następną istotną rzeczą jest komunikowanie o współczesnym dorobku judaizmu, swego rodzaju krok do przodu poza koszmarną historię sprzed ostatnich siedemdziesięciu lat, albowiem historia Żydów wbrew zbiorowemu przekonaniu nie zakończyła się wraz z Drugą Wojną Światową. Współczesny Izrael to państwo interesujące, posiadające istotne związki z Polską o którym praktycznie nic nie wiemy. Warto poznać czasy współczesne narodu, bez jakiego nie bylibyśmy tym kim aktualnie jesteśmy.