Bez kategorii

Doktor rodzinny – co musisz wiedzieć?

Nagła choroba powoduje, że musimy udać się do lekarza. Zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który odpowiada za profilaktykę i promocję zdrowia wśród swoich pacjentów.

Lekarz z dziećmi

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest specjalistą, który wykształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni przychodzić do niego z każdą niedyspozycją zdrowotną, by mógł zadecydować czy będzie potrzebna porada lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego powodu, że on sam nie może zrealizować wszystkich badań bądź zabiegów. W związku z powyższym może pokierować chorego na badania laboratoryjne, które pozwalają otrzymać więcej szczegółów odnośnie stanu badanego. Lekarz taki może też wystawić skierowanie na badania diagnostyczne, czyli np. tomografię. Jednak muszą być to tylko zasadne przypadki medyczne, bowiem badania te są niebywale kosztowne. Doktor wskazuje, do której placówki należy się zgłosić, a chory musi pójść na wizytę w określonym terminie. Co więcej, taki lekarz rodzinny może wystawić recepty, również na leki z placówki specjalistycznej, jeśli dostanie od niniejszego lekarza specjalisty odpowiednie informacje odnośnie metod leczenia i zalecanych lekach. Dzięki temu chory nie musi każdorazowo, jeżeli skończą mu się leki, iść do specjalisty.

Do zadań lekarza rodzinnego zalicza się także kierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki oraz na rehabilitację. Rehabilitacja może być realizowana w domu lub w placówce rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają na celu wspomagać chorego w leczeniu wad postawy czy innych zaburzeń ruchu. Niestety przeważnie tak jak w przypadku badań diagnozujących należy poczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Należy pamiętać, że jest określony czas na zarejestrowanie zabiegów zapisanych przez lekarza rodzinnego.

Z pewnością zaciekawi Cię następująca strona (https://okulistyka-jedrzejczak.pl/leczenie-jaskry/), znajdziesz w tamtym miejscu wiele zajmujących danych. Pamiętaj, że jest na bieżąco aktualizowana.

Jeśli przekroczymy wskazaną datę, skierowanie straci ważność i będziemy zmuszeni iść po kolejne. Lekarz rodzinny może również skierować nas na leczenie uzdrowiskowe, szczegółowo opisując stan zdrowia pacjenta a także wskazania co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z przyjaznym nastawieniem podchodzić do każdego chorego i rozwijać wiedzę medyczną, by zawsze orientować się we współczesnych metodach leczenia.