Dla dzieciaków

Dlaczego warto odliczyć swój 1% dla opp?

Od czasu przełomu w 1989 r. bardzo dużo uległo zmianie w Polsce. O zmianach gospodarczych napisano już bardzo wiele analiz, i choć to niezmiernie istotna cześć zmian, jednak nie są to zmiany jedyne. Nie mniej istotną – jeśli nie ważniejszą zmianą – było zezwolenie na istnienie zrzeszeń niezależnych. Kiedy tylko zaistniały warunki ku temu, niczym grzyby po deszczu zaczęły powstawać miejscowe zrzeszenia, pragnące dla siebie i innych coś zrobić, bardzo często inwestując w realizacje celu zrzeszenia własny, prywatny wolny czas, często prywatne środki finansowe, a również mądrość oraz doświadczenie.

Spotkanie z Martyną Wojciechowską

Źródło: http://www.naratunek.org

Pole działań takich organizacji jest bardzo duże – od działalności kulturalnej, aż po działalność charytatywną. Można zatem spotkać zrzeszenia których celem jest rekonstrukcja jakiegoś wydarzenia historycznego, i inne, których celem jest naprawienie drogi czy też chodników, wykonanie ścieżki rowerowej, czy najpopularniejsze: mające na celu pomoc osobom chorym i starszym lub też dzieciom (więcej na ten temat).

Zrzeszenia te dzielą się na zwyczajne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego (czyli w skrócie OPP). Pierwsze z nich, to zwyczajne stowarzyszenia.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące informacje na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego artykułu i czytaj wpis odprawa rentowa.

Organizacje pożytku publicznego zaś, to jednostki zajmujące się działalnością szczególnie ważną społecznie. Zakres ich działalności jest ściśle określony przepisami prawa. Na organizacjach tego typu ciąży obowiązek bardzo szczegółowej sprawozdawczości i opublikowania danych księgowych.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, to sprawdź szczegóły, które również są na opisywany temat. Zawsze lepiej jest wiedzieć więcej.

organizacje pożytku publicznego posiadają szereg przywilejów i udogodnień, np. zwolnienia z opłat sądowych i administracyjnych, i chyba najbardziej ze znanych – możność odprowadzenia 1% podatku dla opp (ratunek dzieciom) którą sami podatnicy wskażą.

Dlaczego dobrze jest swój 1 % podatku przekazać wybranej organizacji? Wymienię dwa powody: pierwszym jest fakt, iż w ten sposób choć niewielka część podatku jaki oddajemy, trafi tam, gdzie podatnik sobie zażyczy. Wydaje się, iż kwota kilku złotych to prawie nic i szkoda naszej fatygi. Jednakże jeżeli wziąć pod uwagę ogromną liczbę podatników – zebrane sumy robią się jednak znaczące.