Fizyczna aktywność jest jednym z najistotniejszych czynników zdrowego stylu życia. Już od ponad pół wieku sportowi lekarze i kardiolodzy starają się nam uświadamiać jak ogromną rolę odgrywa profilaktyka ruchowa w umacnianiu zdrowia , kondycji psychicznej, kształtowaniu sprawności i zapobieganiu wielu schorzeniom metabolicznym.
Współczesny tryb pracy sprzyja eliminacji pracy fizycznej oraz ogólnej bezczynności ruchowej. W krajach rozwiniętych coraz to trudniej odszukać ludzi wykonujących bardziej intensywną pracę mięśniową. Zmienił się ponadto styl spędzania czasu wolnego, który na nieszczęście coraz mniej sprzyja praktykowaniu sportu oraz fizycznej rekreacji.

Bezspornie najogromniejsze przesłanie dla promocji zdrowia będą mieć zorganizowane zajęcia sportowe, gdyż nie jedynie cechują się najwyższą efektywnością w zakresie poprawy zdrowia cielesnego, ale również oddziałują na zdrowie umysłowe (odczuwanie radości z ruchu, kształtowanie samodyscypliny, czerpanie radości z pracy twórczej nad własnym umysłem i ciałem) i społeczną (przeciwdziałanie nudzie). Naukowa literatura na przestrzeni ostatnich dekad przedstawiła niezwykle obszerny materiał poświęcony po treningowym przemianom w funkcjach jak też strukturach ludzkiego ciała.
Systematyczna aktywność fizyczna nie jedynie wpływa stymulująco na harmonijny wzrost jak też rozwój w okresie dzieciństwa i młodości ale także zapewnia podtrzymanie zdrowia w wieku dorosłym, spowalnia procesy starzenia a także łagodzi dolegliwości starszego wieku. Wyjątkowo wiele uwagi poświęca się roli aktywności cielesnej w kształtowaniu kondycji układu sercowo-naczyniowego. Bezsprzecznie – sport hulajnogi wyczynowe to zdrowie.