Zdrówko

Dlaczego choroba alkoholowa stanowi taki duży problem zarówno dla chorej osoby, jak i jej bliskich.

Kłopoty z nadużywaniem alkoholu ma duża część dorosłych, niestety przerażające jest to, że coraz częściej po tę używkę młodzież, a niekiedy i dzieci. Osoby które nadużywają alkoholu przeważnie nawet do siebie nie dopuszczają myśli, że to co będą robić jest już chorobą. Dla nich wypicie paru piw albo kieliszków wódki to codzienny zwyczaj, ale są absolutnie przekonani, że jeżeli tylko będą chcieli, to w każdym momencie mogą wszystko skończyć.

terapia

Autor: Memorial Student Center Texas A&M University
Źródło: http://www.flickr.com

Do pewnego momentu rzeczywiście tak będzie, jednak jeżeli przekroczy się granicę, to odstawienie tak zwyczajnie butelki będzie coraz trudniejsze. Niestety problem z alkoholem to nie jest jedynie sprawa pijącego, ale także jego rodziny i otoczenia. Niekiedy zaczyna się pojawiać agresja, pijane osoby awanturują się, są wulgarne, a czasami dochodzi nawet do przemocy. Takie uzależnienie wpływa także na sytuację materialną.implanty Łomża (zobaczysz)Alkoholicy na swoją słabość potrafią wydać ostatnie pieniądze, wynoszą z domu i sprzedają cenniejsze przedmioty, a niekiedy posuwają się nawet do rozmaitych przestępstw. Dla bliskich życie z taką osobą nie jest łatwe, jeżeli nawet nie ma żadnego problemu z pieniędzmi lub przemocą. Osoby które nadużywają alkoholu będą się długo bronić przed tym, żeby się przyznać do swoich problemów, a tym bardziej przed tym, żeby podjąć leczenie. Tak naprawdę samodzielne skończenie picia jest rzeczywiście trudne i wymaga ogromnego samozaparcia i silnej woli.

odwyk

Źródło: flickr.com

Najlepszym wyjściem jest, jeśli osoba uzależniona uświadomi sobie swój problem i zdecyduje się skorzystać z profesjonalnego wsparcia, wówczas przy wsparciu rodziny jest sporo szans na to, że uda się pozbyć problemu. Sam odwyk alkoholowy polega na leczeniu zarówno fizycznych uzależnień, gdzie niekiedy potrzebna będzie nawet poważna detoksykacja, jak też psychiki. Często bowiem kłopot alkoholowy wynika z jakiś problemów, z jakimi dana osoba sobie nie radzi i w ramach ucieczki sięga po kolejny kieliszek. Rozpoczynając leczenie trzeba się nastawić na długą i wymagającą wielu wyrzeczeń kurację, lecz jeżeli tylko będą takie możliwości, to warto ją podjąć.