Zdrówko

Depresja zimowa – sposoby postępowania

Mamy tego roku śliczny październik, pełen odcieni, nad wyraz ciepły. Temperatura prawie 18 stopni Celsjusza to wymarzone warunki na spacerki z rodziną po parku lub – o ile ktoś ma takową możność – na włóczęgi w górach. Myślę zresztą, iż jesienna pora nad Bałtykiem także może wrażliwej osobie przynieść wiele radości. Mnie osobiście dużo frajdy przyniosło spoglądanie na morze spoza szyby tarasu kawiarni, pijąc przy tym dobrą, mocną kawę.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
Na nieszczęście niektórzy z nas w tym właśnie czasie mają kłopoty z cieszeniem się życiem. Razem z sukcesywnie skracającym się dniem popadają stopniowo w chandrę. O ile tenże stan utrzymuje się chwilowo: dzień, dwa, tydzień – nie ma się czym niepokoić. Gorzej jeżeli obniżony nastrój, apatia (psychiatra wrocław) trwa dłużej aniżeli 7 dni – wtedy zachodzi domniemanie, iż dosięgnęła nas depresja.

Jak wiemy typów tej choroby jest sporo. Niestety, nie jest znana przyczyna tegoż zaburzenia. Przypuszcza się iż depresja zimowa może mieć związek z małą ilością słońca. U ludzi podatnych może to źle oddziaływać na pracę neuronów, co skutkuje zmianami w samopoczuciu. Zazwyczaj jest to obniżenie nastroju ale taż też niechęć do wykonywania wszelkich prac dnia codziennego, apatia. Depresja zimowa może przejawiać się dodatkowo zbytnią sennością, smutkiem, może ona wpływać negatywnie na życie zawodowe osoby chorej, ponieważ poniektórzy pacjenci nie potrafią w trakcie choroby efektywnie wykonywać pracy z racji problemów z koncentracją.
Choroba ta może nawet w skrajnych wypadkach przejawiać się koncepcjami samobójczymi. Co ciekawe, depresja zimowa dotyka 4 razy częściej kobiety niż panów. Leczenie tegoż zaburzenia ogranicza się głównie do naświetlania chorego

depresja

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

światłem zbliżonym do słonecznego bądź podawania środków farmakologicznych.

Poleca się również cierpiącym na tę przypadłość w czasie zimowym wyjazd do krain o znacznym nasłonecznieniu (np. Hiszpania, Portugalia). Niestety, są to wytyczne mało praktyczne, ponieważ niewielu z nas może sobie przyzwolić na półroczny pobyt w ciepłych krainach z jednoczesnym przerwaniem działalności zawodowej. Bardzo istotnym jest aby chory stosował się dokładnie co do wytycznych lekarza tyczących się zażywania medykamentów, co może bardzo przyśpieszyć zdrowienie.Sprawdź też lampa antydepresyjna