Zdrówko

Czym są badania prenatalne i dlaczego odznaczają się współcześnie tak dużą popularnością?

Kobiety w ciąży starają się z reguły możliwie jak najlepiej dbać o własne zdrowie, jako że mają świadomość tego, że ich wybory przekładają się na zdrowie dziecka, a ono dla każdej matki jest najważniejsze. Niekiedy jednakże nie wszystko zależy od rodziców. Bywa, że dziecko ma wady wrodzone. Ich zdiagnozowanie umożliwiają właśnie badania prenatalne, jakie aktualnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego?

Badania prenatalne

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Rzecz jasna ze względu na fakt, że wielu rodziców chce jak najszybciej wiedzieć, czy ich dziecko rozwija się odpowiednio. Nie bez znaczenia jest także możliwość wcześniejszego leczenia niektórych schorzeń. Co więcej, szybsze wykrycie jakichkolwiek wad daje możliwość rodzicom odpowiednio przygotować się na przyjście na świat dziecka, które będzie wymagało wzmożonej opieki. Rodzice mogą w tym czasie pogodzić się z sytuacją i szczegółowo poznać chorobę, lekarz natomiast jest w stanie zaplanować potrzebne leczenie dziecka już po jego urodzeniu.

Obecnie, badanie prenatalne dzieli się na dwa rodzaje: inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne, poza tym, że są dla dziecka bezpieczne, niestety nie pozwalają jednoznacznie zdiagnozować obecności konkretnych chorób. Są w stanie tylko przybliżyć prawdopodobieństwo zachorowania. W grupie tych badań znajduje się na przykład klasyczne USG ciążowe, które jest wykonywane wszystkim kobietom, jak także specjalne USG genetyczne. Gdy wynik badań nieinwazyjnych nie jest zadowalający, w takiej sytuacji lekarz dobry dentysta Dublin może zalecić zrobienie badań inwazyjnych, które jednakże mogą wywołać określone komplikacje. Znajdź więcej informacji w tym temacie: Gyncentrum – badanie prenatalne

Nie występują one często – maksymalnie w 1% przypadków, mimo wszystko jednak badania inwazyjne wykonywane są z ogromną ostrożnością i tylko w przypadku obecności konkretnych podejrzeń. Są one kategorycznie bardziej precyzyjne od badań nieinwazyjnych, w ten sposób pozwalają na zdiagnozowanie wielu wad rozwojowych. Badania prenatalne badania prenatalne wrocław są w szczególności zalecane kobietom ciężarnym, jakie ukończyły 35 rok życia. Dzięki tego rodzaju badaniom zdiagnozować można chociażby zespół Downa czy niektóre z chorób metabolicznych. Dzisiejsza medycyna zapewnia kobietom ciężarnym sporo możliwości. Są one w stanie już w ciąży, upewnić się, że ich dziecko jest zdrowe, co w tym szczególnym okresie życia ma dla matek ogromne znaczenie.