Zdrówko

Czym jest przewlekły stan zapalny trzustki? Czemu się pojawia? Jaka jest tego przyczyna?

Przewlekłe zapalenie trzustki to dość poważna przypadłość, co gorsza może rozwijać się niepostrzeżenie albo daje zdawać by się mogło standardowe objawy, jak biegunka albo ból brzucha. W ten sposób całkiem łatwo je zignorować.

uśmiechnięte dziecko

Autor: Michael Papantonakis
Źródło: http://www.flickr.com
plastic surgery

Autor: docmonstereyes
Źródło: http://www.flickr.com
Trzustka ma bardzo ważne zdania, wydziela hormony regulujące poziom glukozy we krwi, przede wszystkim insulinę, jak również hormon trawienny, bo dostarcza do jelita cienkiego substancje, jakie ułatwiają przyswajanie składników pokarmów. Enzymy znajdują się w wytwarzanym przez ten gruczoł soku trzustkowym. Tego typu długie upośledzenie pracy tego narządu może prowadzić do postępującego niedożywienia organizmu, a przy tym do rozwoju innych chorób, jak cukrzyca.
lęk

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
No ale czasem dopiero znaczne uszkodzenia tego narządu jest w stanie zdradzić choroby trzustki, jakie są bardzo groźne. Co roku taką przewlekłą postać zapalenia trzustki wykrywa się w naszym kraju u kilku do kilkunastu obywateli na 100 tys.. Choroby trzustki bywają powikłaniem silnego zapalenia tego gruczołu, (co na trawienie) lecz najczęściej wiąże się z piciem dużych ilości alkoholu. Zmagają się z tym problemem także osoby chorujące na mukowiscydozę oraz z kamicą żółciową.

Ten niezwykle unikalny serwis www (rehab-terapia.pl/) prezentuje analogiczną problematykę, co tekst, który w tym momencie czytasz. Jeśli Cię on interesuje, kliknij ten link!

Przez rozwój tych uszkodzeń, trzustka staje się niezdolna do wydzielania właściwej ilości hormonu i enzymów – tutaj więcej: choroby trzustki .

Chory w związku z tym narzeka na brak apetytu, chudnie, ma częste wzdęcia i biegunki. Gdy choroba się nasila to uskarża się także na silny, promieniujący na plecy(zobacz dobry fizjoterapeuta wrocław) ból brzucha, który najczęściej nie ustaje mimo zażycia zwykłych leków na ból. Najpowszechniejszą wersją jest przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki, którego podstawowym źródłem jest alkohol. Jeśli pijemy go systematycznie, to ryzyko wystąpienia choroby rośnie – .