Zdrówko

Czym jest i w jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jednym z często występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – szczególnie wśród ludzi po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Czym się cechuje i jak przebiega leczenie?

Trzeba wyjaśnić, co to jest sama plamka żółta. To w istocie mały obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

umiejscowiony w centrum siatkówki oka, jaki u każdego człowieka odpowiada za prawidłowe centralne widzenie oraz możliwość|stoi na straży prawidłowego centralnego widzenia oraz możliwości zauważania szczegółów, jak również rozróżniania kolorów. To niezastąpione w trakcie czytania, jazdy autem czy oglądania telewizji, kiedy te umiejętności są stanowczo wymagane. W wyniku zwyrodnienia dochodzi do coraz poważniejszego pogorszenia widzenia (leczenie laserem – okulus.pl) chorego, aż zupełnie straci on możność centralnego widzenia i w związku z tym przestaje mieć możliwość wykonywania wyżej wymienionych czynności.

Zwyrodnienie zachodzi powoli, a ponieważ jest bezbolesne, niektórzy uważają, że to zwyczajne pogorszenie wzroku. Tylko w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Wyróżnia się dwa typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyczy więcej osób oraz nie prowadzi do znacznego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także bardzo często może odnosić się do jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe natomiast jest bardziej niebezpieczne, gdyż w około 90 % wywołuje utratę wzroku przez nieodwracalną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej – . Leczenie może spowolnić rozwój przypadłości, ale najistotniejsze w tym wypadku jest jej szybkie wykrycie. W suchym zwyrodnieniu podaje się leki polepszające ukrwienie oraz nakazuje się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa oraz owoce, a także obniżyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są też nowe sposoby, jakie polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Niestety do poprawy widzenia – kliknij nasz profil – laserowa korekcja wzroku katowice – nie dochodzi jednak nazbyt często .

Jeśli wobec tego zauważyłeś u siebie trudność w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, z kolei krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie stosownie rozróżnić barw, musisz jak najszybciej iść do okulisty, by skontrolować, co ci dolega.