Zdrówko

Czy warto korzystać z metody in vitro? Czy jest to ona bezpieczna oraz dla wszystkich? Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Choć wciąż nie ma w Polsce ustawy regulującej in vitro, to jednakże sporo rzeczy ulega zmianie, a mianowicie sporo osób, więcej zdecydowanie niż wcześniej, akceptuje tę formę leczenia niepłodności. Jest ona w związku z tym wciąż bardziej popularna aniżeli dawniej. O co chodzi w in vitro?

Połączenie poza ustrojem komórki jajowej kobiety z plemnikiem mężczyzny jest metodą stosowaną od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Na naszym globie jest aż ponad pięć milionów osób urodzonych dzięki in vitro, zaś co roku rodzi się trzysta pięćdziesiąt kolejnych osób. W Polsce niestety taka metoda cały czas wzbudza kontrowersje i nie może doczekać się konkretnej ustawy, która określałaby standardy postępowania w czasie leczenia.

szpital

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże, jak była mowa na wstępie małymi kroczkami zachodzą pozytywne zmiany, taką zmianą z pewnością będzie wciąż rosnąca popularność takiej metody wśród naszych rodaków. Sporo więc ludzi korzysta z tej metody, a najlepsza klinika Alkater – (terapia uzależnień warszawa) in vitro (czytaj pełen artykuł na ) cieszy się coraz większą popularnością wśród par, które naturalnie nie mogą począć dziecka. Metoda taka na pewno nie jest metodą odpowiednią dla każdej pary, jaka zmaga się z niepłodnością. To tak potocznie określany zabieg ostatniej szansy, gdy test na płodność będzie nieubłagany, w związku z tym proponowana jest takim parom, dla których to tak naprawdę jedyna szansa oraz ostateczna możliwość, by zostać biologicznym rodzicem. Dotyczy to wielu sytuacji, przykładowo niedrożność jajowodów albo ich brak czy też wczesne wygaśnięcie czynności jajników. Wskazaniem do zabiegu in vitro może być też nieskuteczność wcześniejszych sposobów leczenia niepłodności. Jak tak naprawdę wygląda ten zabieg?

Najlepsze oraz najbardziej żywotne plemniki są odseparowane, włożone do szklanej szalki z komórkami jajowymi i umieszczone w inkubatorze. Gdy plemniki są osłabione i nie rokują rychłego zapłodnienia, to specjalista zajmujący się zabiegiem musi wprowadzić je za pomocą mikropipety bezpośrednio do wnętrza komórek jajowych. To inaczej zwany sposób mikromanipulacji – zobacz szczegóły. W konkretnych przypadkach wykonuje się również IMSI, polega to na pobraniu plemnika do zapłodnienia pod bardzo dużym powiększeniem, takim, iż łatwo sprawdzić szczegóły budowy plemnika. Obecnie jednocześnie możliwe jest by uzyskać plemniki z jąder lub najądrzy, co umożliwia ojcostwo nawet tym dawcom, w których nasieniu w ogóle nie ma plemników.