Zdrówko

Czy umiesz pomóc ofierze wypadku?

Wypadek drogowy, to nieszczęście, które występuje na polskich drogach każdego dnia. Będąc świadkiem wypadku komunikacyjnego, przechodzimy trudne chwile. W tej tragicznej sytuacji trzeba jednak zachować równowagę i spokój.

Opanowanie emocji oraz zdolność racjonalnego podejmowania decyzji okażą się nam wyjątkowo pomocne w udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy laska inwalidzka naszego opisu zapraszamy do następnego artykułu, który czeka na Ciebie pod tym linkiem. W nim odejdą wszystkie Twoje niepewności.

Do obowiązku świadka wypadku należy pomoc wszystkim osobom, które ucierpiały w zdarzeniu oraz wezwanie fachowej pomocy medycznej.

pierwsza pomoc

Autor: Physio-Control
Źródło: Physio-Control

Ofiary wypadków drogowych, w zależności od powagi samego zdarzenia, mogą mieć zatrzymanie akcji serca lub niewyczuwalny oddech. Wówczas należy jak najszybciej podjąć resuscytację krążeniowo – oddechową, która podtrzyma podstawowe funkcje życiowe, aż do przyjazdu karetki pogotowia. Nim pojawi się profesjonalny zespół ratowników, kroki przez nas poczynione mogą uratować poszkodowanemu życie. Zwracajmy także uwagę na wyposażenie apteczki samochodowej – . Dbajmy o jej zawartość, sprawdzajmy terminy ważności środków i materiałów opatrunkowych. Jeśli chcemy aby apteczka samochodowa pomogła w potrzebie, naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać.

Kurs pierwszej pomocy powinien być zobowiązany przejść każdy człowiek, któremu nie jest obojętny los drugiego człowieka. Dzięki odpowiedzialnej postawie można uratować komuś życie, dać drugą szansę.Niestety, mimo, że wiedza społeczeństwa w kwestii udzielania pierwszej pomocy przedstawia się coraz bardziej optymistycznie, to cały czas jest nie przedstawia się na wysokim poziomie. Więcej na temat kursu pierwszej pomocy.

Zdarza się, iż ”poczynania” świadków zdarzenia ograniczają się tylko do wykręcenia numeru 999.

Niestety na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeśli dysponują wiedzą teoretyczną, nabytą w trakcie pokazu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne przyswojone na szkoleniu z pierwszej pomocy, to mają strach przed tym by je wykorzystać. Panuje powszechne przekonanie, że jeśli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej czekać na karetkę”. Wręcz przeciwnie. W przypadku nagłego zatrzymania czynności mechanicznej serca, KAŻDE działanie jest lepsze od biernego przyglądania się i oczekiwania na karetkę.