Dla dzieciaków

Czy nasze dziecko powinno oglądać telewizję?

Wychowanie to bardzo ciężki temat. Każdy rodzic ma indywidualną wizję na ten temat. Wszyscy też boimy się tego momentu, kiedy nasze dziecko się narodzi i to naszym obowiązkiem będzie powiedzieć mu, jak żyć. Często popełnimy błąd, ale jest to na zawsze wpisane w proces wychowawczy. Nikt nie jest idealny i dlatego czasami napotkamy na swej rodzicielskiej ścieżce dużo ostrych zakrętów.

Z pewnością każdy opiekun myśli, czy dziecko powinno korzystać z telewizji? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że w naszym obecnym świecie nie można odizolować naszych dzieci od wszystkich zdobyczy technicznych.

Popatrz – zrobiliśmy specjalnie dla Ciebie nowe łącze do serwisu. Tam znajdziesz dużo przydatnych informacji na powyższy temat.

I bardzo dobrze, bo najnowsze wynalazki powstały po to, by uprościć nam życie. Ale z innej strony, wiemy doskonale, że mogą prowadzić do niebezpiecznych uzależnień oraz schorzeń na tle nerwowym.

dziecko przed telewizorem

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Ale wystarczy odpowiednio podejść do tematu i nie będziemy mieli do czynienia z takimi trudnościami. Przede wszystkim, nasze dziecko musi wiedzieć, do czego służy telewizor. Jeżeli wyjaśnimy mu, w jakim celu go oglądamy, dziecko nie powinno całymi dniami przesiadywać przed grającym pudłem. Naszym starszym latoroślom pokażmy, że program tv posiada w ofercie mnóstwo ciekawych propozycji, takich jak programy przyrodnicze, czy historyczne, a także dużo kultowych filmów.

Postarajmy się oglądać telewizor z naszymi maluchami. Czasem, nawet w przyjaznych dzieciom bajkach mogą się wydarzyć sytuacje, które zatrwożą nasze dziecko. Musimy być wówczas tuż obok i wytłumaczyć mu wszystko. Nie zapominajmy, że pociechy najczęściej idą w ślady dorosłych. Jeśli my całymi dniami przesiadujemy przed odbiornikami telewizyjnymi, to nasze pociechy będą chciały robić tak samo.

Stąd też my także w odpowiedni sposób korzystajmy z tego niezwykłego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieci na wspólne oglądanie audycji informacyjnych albo filmów dokumentalnych. Potem spróbujmy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy.

Ten materiał jest dla Ciebie intrygujący? Z pewnością zainteresuje Cię także nowa wiadomość (http://horyzont.net.pl/), która posiada podobne zagadnienia.

Ale jednocześnie, pokażmy dzieciom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż jedynie przesiadywanie przed telewizorem.