Zdrówko

Czy nadajesz się, by być ratownikiem medycznym? Sprawdź jakie predyspozycje powinieneś posiadać. Czy jest to zawód dla ciebie?

Ratownik medyczny jest zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej. Uprawniony jest on do stosowania świadczeń zdrowotnych, najbardziej w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jego najważniejsze zadania to szybka, sprawna, profesjonalna pomoc ratownicza.

pierwsza pomoc

Autor: The U.S. Army
Źródło: http://www.flickr.com
Jak ma miejsce wypadek ratownik medyczny powinien jak najprędzej przybyć na miejsce zdarzenia, aby zabezpieczyć to miejsce i jednocześnie zapobiec powiększania się liczby poszkodowanych. Jego zadaniem jest ocena stanu zdrowia oraz stopnia ciężkości urazów, musi udzielać pierwszej pomocy i podtrzymywać funkcje życiowe. Podczas transportu poszkodowanego do szpitala powinien się nim zatroszczyć. Ratownicy medyczni dość często znajdują zatrudnienie w stacjach pogotowia ratunkowego czy oddziałach ratunkowych, jaka znajduje się w szpitalach.

Znajdują zatrudnienie także w wielu innych lokalizacjach, jak jednostki ratownicze przy policji czy wojsku, oraz w placówkach szkoleniowych. Zdarza się, iż pracują również na obozach i koloniach jako pomoc medyczna. Ratownicy medyczni muszą posługiwać się zaawansowanym sprzętem do ratowania ludzi. Przykłady tutaj: Zestaw ratownictwa medycznego jest nieodzowny żeby udzielić pomoc. Ratownik medyczny (sprawdź to koniecznie) musi posiadać fachową wiedzę, jednakże równie istotne są określone predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Bardzo ważne są opanowanie i odporność na zdenerwowanie. Takie osoby muszą również umieć pracować w większym zespole ludzi i posiadać umiejętność uspokajania nawet w najbardziej tragicznych okolicznościach. Powinny błyskawicznie reagować i podejmować pewne działania, gdyż od ich postępowania jest zależne naprawdę dużo.

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com

Można powiedzieć, iż to zawód dla pewnych siebie osób, ale nie do końca przekonanych o swojej racji, gdyż zawsze musimy postępować racjonalnie i z głową. Ponadto, dobry ratownik zawsze musi się kształcić, nawet, gdy już długo pracuje w tym zawodzie. Nic nie zastąpi zwykłych ćwiczeń sprawnościowych, a także szkoleniowych, w jakich fantom medyczny będzie służyć jako osoba poszkodowana w wypadku. Nie zapominajmy, że takie osoby ratują życie, muszą być więc najlepiej przygotowane do każdej sytuacji. To oczywiście, zapewniają prawdziwe akcje, ale aby móc właściwie ratować życie niezbędne są właśnie ćwiczenia.