Zdrówko

Czy lekarz o specjalizacji dentystycznej znaczy to samo co doktor o specjalizacji stomatologicznej?

Czy pamiętasz, iż doktor o specjalności dentystycznej to nie wyłącznie taki, który para się leczeniem zębów? Teoretycznie w naszym państwie te określenia używane okazują się być wymiennie, podczas kiedy dentysta to doktor, jaki zajmuje się jedynie leczeniem zębów.

stomatolog

Autor: Star Fitness
Źródło: Star Fitness
W przeciwieństwie do niego, stomatolog natomiast to lekarz, jaki zajmuje się leczeniem całej jamy ustnej. Różnicę tą objaśnia nieco etymologia tych wyrazów, gdyż wyraz dentysta (dentysta warszawa ursynów) pochodzi od łacińskiego wyrazu „dens”, zatem ząb, a doktor o specjalizacji dotyczącej stomatologii określenie swego fachu zawdzięcza pochodzącym z Grecji wyrazom „stoma” (usta) i „logia” (nauka). Innymi słowami stomatolog to doktor posiadający większą niż dentysta umiejętność, ponieważ mógłby leczyć także okolice przyzębia. W wielu krajach w codziennym użyciu istnieje to rozdzielenie do dziś. W Polsce także tak było, jednak z chwilą dołączenia naszego kraju do UE nazwy tego typu zawodów zostały zunifikowane. Po sfinalizowaniu studiów stomatologicznych i zaliczeniu państwowego egzaminu uzyskuje się tytuł doktora dentysty.
Jest to nieco niesprawiedliwe dla lekarzy, którzy wybrali w przeszłości specjalność stomatologiczną, gdyż po wstąpieniu do UE zostali niejako zdegradowani. Mają wszakże bardziej obszerną wiedzę. Przeto też co poniektórzy lekarze, jacy ukończyli studia dentystyczne przed 2002 rokiem czasami umieszczają na drzwiach swych gabinetów napis lekarz stomatolog obok napisu doktor dentysta.

Z punktu widzenia ojczystego prawa stosowanie tego typu słów wymiennie jest dozwolone, jednak w przypadku doktorów mających znaczny staż pracy, warto jest określać ich z grzeczności stomatologami.