Dla dzieciaków

Czapka dla niemowlaka – czym okryć małą główkę?

Czapka, kapelusz oraz chusta – są to rodzaje nakryć głowy, które są dostępne dla niemowląt. Czym należy kierować się przy doborze nakrycia głowy dla małego dziecka?
Noworodek ma jeszcze nie do końca sprawny system termoregulacji, dlatego przez główkę traci sporo ciepła.

By uniknąć wyziębienia trzeba zatem dobrze chronić główkę. Jeszcze do niedawna panowało przyzwyczajenie, iż nawet w domu trzeba zakładać dziecku czapkę. Obecnie wiemy, że nie zawsze jest to potrzebne, a nawet może to być szkodliwe, ponieważ dziecko leżące w czapce w ciepłym wnętrzu może łatwo się przegrzać.

Zainteresował Cię nasz tekst? Zajrzyj zatem do kolejnego artykułu i czytaj całość tutaj (https://www.jednosc.pl/prodList,0,produkty,PL) tak długo, jak zechcesz o ciekawiących Cię sprawach.

Czapka w domu jednak przyda się, kiedy kąpiemy maleństwo w nagrzanej łazience, a potem przenosimy je do chłodniejszego pokoju. Powinno się wtedy założyć czapeczkę po wykąpaniu na ok. pół godziny. W tym wypadku poleca się nakrycia główki z cienkiej i lekkiej bawełny, jaka przepuszcza powietrze, jest delikatna w dotyku oraz bezpieczna dla wrażliwej skóry maluszka. Czapeczka powinna dobrze przylegać, lecz nie może za bardzo opinać główki. Jeśli posiada ściągać to powinien on być bardzo delikatny. Czapeczka powinna ochraniać czoło i uszy. By się nie przesuwała może być zawiązywana pod szyją na troczki.

czapka zimowa dla niemowlaka

Autor: kevin colvin
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas spaceru noworodek musi mieć okrytą główkę. Im chłodniej, tym czapeczka powinna być cieplejsza, aby skutecznie chroniła uszy. W ciepłe wiosenne oraz jesienne dni noworodkowi ubieramy cienką czapkę z bawełny. Kapelusik czy chusta przeznaczone są dla niemowląt, które już potrafią siedzieć. W chłodne dni niezbędna jest czapka.

Czapka zimowa dla niemowlaka najczęściej ma osłonki na uszy i wiązanie pod brodą, tak aby nie dobrze przylegała i nie przusuwała się, gwarantując ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Na zimę polecane są czapki z tkaniny bawełnianej i z polaru.