Zdrówko

Co zrobić, gdy okaże się, iż posiadamy zaćmę? Musimy w takim momencie zdecydować się na zabieg

Zaćma to zmętnienie naturalnie przezroczystej soczewki. Jak wiemy, soczewka skupia promienie światła na siatkówce, a zmiany na niej, jak wspomniana wyżej choroba – pogarszają proces widzenia. Ta choroba rozwija się powoli wraz z wiekiem, zdarza się jednak, iż robi się nagle. Choroba jest bardzo powszechna u osób po 60. roku życia, występuje aż w 60% populacji w tym wieku.

Zaćma

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Na szczęście możliwa jest operacja zaćmy. Poleca się ją osobom, które straciły wzrok, lub mają objawy choroby. Jednak, jeżeli pacjent skarży się na inne dolegliwości, które zaburzają widzenie to lekarz może odradzić operacje. Operacja na zaćmę nie zajmuje długo, jest to około 30 minut, a podczas jej wykonywania podaje się leki uspokajające, które obojętnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wyróżniamy trzy główne techniki zoperowania zaćmy. Pierwszy to fakoemulsyfikacja.

Jest to najpopularniejsza z metod. W okolicy rogówki robi się niewielkie nacięci za pomocą mikroskopu operacyjnego. Do oka wpuszcza się sondę USG, wykorzystuje ona drgania ultradźwiękowe aby rozpuścić zamglenia. Gdy zaćma: zobacz jest usunięta wprowadza się zastępczą soczewkę. Kolejnym typem jest zewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Stosuje się ją dosyć często w zaawansowanych przypadkach zaćmy – .

Robi się większe wcięcie, aby zmiana mogła być usunięta w jednym kawałku. Następnie wszczepia się sztuczną soczewkę. Operacja wymaga większego szycia, robi się po to, żeby zamknąć powstałą dużą ranę. Proces zdrowienia trwa dość długo, sam zabieg wymaga znieczulenia. Następnym z typów jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Rozcięcie jest tutaj znacznie większe aniżeli w poprzedniej metodzie. Wyjmuje się całą soczewkę, jak i otaczające ją elementy.

Badanie u okulisty

Autor: iStock
Źródło: iStock
Soczewka powinna być umieszczona w innym miejscu, najlepiej naprzeciw tęczówki. W trakcie operacji w miejsce naturalnej soczewki wstawia się sztuczną. Soczewki tego tego typu często wstawiane są do końca życia, nie wymagają przy tym konserwacji albo obsługi. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji w pomieszczeniu może przebywać dużo osób z personelu medycznego. Jeśli operacja nie sprawia mocnego bólu, to potrzebujemy jedynie małych ilości leków uśmierzających ból. Zabieg zajmuje niecałe pół godziny.