Zdrówko

Co wiemy o preparatach przeciwbólowych? Jak powinniśmy je przyjmować i czy takie leki są dla wszystkich?

Z lekami jest tak, że tak naprawdę większość ludzije jedzą. Być może jedni robią to częściejniż inni, jednakże nieczęstozdarza się, że ktoś nie zażywa medykamentów w słyszy się o wypadkach, że ktoś mimo nalegań specjalistów nie stosuje żadnych potrzebnych leków, ale korzysta z naturalnych metod.

Pigułki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu sposoby są wspaniałe, jednak czasami zwyczajnie nie obejdziemy się bez mocniejszych substancji, jak antybiotyki. Z drugiej strony znajdą się osoby, które stosują leki zbyt często, zwłaszcza substancje przeciwbólowe. Z taką częstotliwościąże już nawet lekki objawnadchodzącego bólu osteopata opinie zęba czy głowy powoduje aplikację leku. A przecież leki należy brać z rozwagą. w jaki sposób więc stosować leki przeciwbólowe?

Wiele osób twierdzi na przykład, że Aspirynę można podawać nawet maluchom. To oczywiście nieprawda! Aspiryna posiada kwas acetylosalicylowy i w Polsce w żadnej sytuacji nie można go dać dzieciom do dwunastego roku życia. W Wielkiej Brytanii ta|tego typu granica jest nawet wyższa, gdyż sięga szesnastu lat. Powinno sięo tym nie zapominać, gdyż aspiryna u tak nieletnich dzieci może wywołać straszny zespół Reye’a. Jest to choroba odpowiedzialna za patologiczne zmiany w licznych narządach, szczególnie w mózgu i wątrobie. Równocześnie warto pamiętać, iż nie można łączyć ze sobą dwóch lub większej dawki leków niwelujących bóle. Jak dokucza nam nieprzyjemny ból, zazwyczaj bierzemy większe dawki leków lub niepotrzebnie sięgamy po kilka rozmaitych substancji. Nie można tego robić. Eksperci alarmują, iż szczególnie niebezpieczne jest używanie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

Kolejny mit dotyczy tego, że leki – witryna internetowa – może zażywać każdy. To też nie jest prawdą, bo jeśli chorujemy na serce, mamy wrzody lub chorą wątrobę, to nie każdy z leków przeciwbólowych będzie dla nas odpowiedni. Tak samo jest, kiedy jesteśmy w ciąży. musimy być uważni, podając te medykamenty najmłodszym. Nie istnieje jednocześnie lek przeciwbólowy doskonały dla wszystkich, nie możemy więc być zaskoczeni, że tabletka, która pomaga koleżance, na nas może wcale nie wpływać.

Mówi się również, że najsolidniejszy jest paracetamol. Jest w tym wiele, ale, pod warunkiem, że dawkujemy go w racjonalnej dawce. nie powinno się więc brać go więcej niż osiem razy po 500 g dziennie. W większych dawkach jest szkodliwy. Całe szczęście, jest na tyle bezpieczny, iż w razie pilnej potrzeby mogą go dawkować nawet małe dzieci czy kobiety w ciąży. Mogą go także dawkować osoby cierpiące na serce.