Bez kategorii

Co to jest olej przekładniowy? Kiedy go zmienić?

Każdy kierowca wie, co to olej silnikowy, w jaki sposób sprawdza się jego poziom, w jakim miejscu można go kupić i w jaki sposób dolać. Nie każdy poznał za to analogiczne fakty o oleju przekładniowym.

olej przekładniowy
Jeśli mamy mało kontaktu z mechanikami samochodowymi, możemy nawet nie pamiętać faktu, że jest on niezbędny do jazdy. Bo skąd? Kończący się olej przekładniowy nie zaowocuje nieprzyjemnym dymieniem silnika, nie można również sprawdzić jego poziomu. Po prostu po jakimś czasie narastających niedogodności skrzynia biegów ulegnie awarii. Każdy kierowca musi mieć przynajmniej minimum wiedzy na ten temat.
Wybór

Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com
Olej przekładniowy służy do smarowania skrzyni biegów i mechanizmów różnicowych w samochodzie. Niezależnie od rodzaju przekładni, jest ona naprawdę złożonym mechanizmem, o który trzeba, bo jego zmiana jest kosztowna. Olej przekładniowy jest sposobem jego ochrony. Redukuje tarcie nasmarowanych elementów, zapobiega rdzewieniu i zanieczyszczeniom, redukuje zużywanie się części, odprowadza ciepło. Są to faktycznie istotne funkcje i dlatego trzeba pamiętać o jego dolaniu i wymianie.
tabletki
Jak dobrać olej? Kiedy trzeba to zrobić? W zasadzie wystarczy przestrzegać zaleceń producenta samochodu i powinniśmy dłużej nie mieć problemów ze skrzynią biegów. Wskazaniem do wymiany oleju może okazać się zacinanie przy zmianie biegów. Odpowiednio wybrany i wymieniany olej przekładniowy na pewno przedłuży okres jej eksploatacji.

Nawet w sytuacji wytwórca auta nie daje wskazówek na temat wymiany oleju (zatem powinien on starczyć na cały okres użytkowania), warto go wymieniać i pamiętać, że im bardziej złożona jest skrzynia biegów, z tym większą częstotliwością trzeba to robić.

Absorbujący wpis? Jeśli tak uważasz, kliknij bez ociągania ten link, gdyż w witrynie dentysta wilanów cennik, którą tu odnajdziesz, też jest coś wartościowego!

Z tego wynika, że przy manualnej skrzyni biegów nie musimy się martwić o olej przekładniowy tak często, jak w przypadku automatycznej. To na pewno przedłuży trwałość skrzyni biegów.