Zdrówko

Co to jest lateks, jakie mamy jego rodzaje oraz do czego może służyć? Jakie są jego najważniejsze właściwości?

Lateks to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, nazywa się go w związku z tym fachowo lateksem naturalnym. Lateks może być też sztuczny oraz przyjmować stan płynny. W przemyśle chemicznym określenie to określa wszelkie emulsje polimerów, również gumy syntetyczne oraz plastiki.

rękawiczki lateksowe

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Lateks w wersji naturalnej uzyskuje się dzięki nacinaniu roślin kauczukodajnych i zebranie i obróbkę soku mlecznego. Taki sok jest mieszany z substancjami alkalicznymi, dajmy na to amoniakiem. Końcowy produkt, którym jest kauczuk w przemyśle gumowym możemy otrzymać przez koagulację soku i jego zagęszczania. Takie zagęszczenie robi się przez odprowadzenie albo częściowe odparowanie wody. Koagulacja ma miejsce po zakwaszeniu, zamrożeniu, może również zajść po dodaniu soli rozpuszczalnych w wodzie –

Zbierany z drzewa kauczukowego naturalny lateks jest dobry dla środowiska, ponieważ jest odnawialny. Jest również hipoalergiczny jak i odporny na roztocza, w związku z tym jest świetny dla alergików. Jest to przy tym niesamowicie wytrzymały i amortyzujący materiał pochodzenia naturalnego. Kolejnym typem jest lateks syntetyczny.

To super, że masz chęć uzyskać większą ilość danych na ten temat. Wtedy przejdź do podstrony, a dowiesz się rozmaitych wiadomości i uzyskasz wiedzę na mnóstwo tematów.

Otrzymuje się go przez polimeryzację emulsyjną konkretnych monomerów. Ph lateksów otrzymywanych syntetycznie wynosi od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu albo dodatku soli otrzymuje się kauczuki stałe. Ten typ surowca stosowany jest w wielu branżach, przede wszystkim w branży samochodowej, można z jego pomocą wytwarzać opony samochodowe. Robi się z niego wiele różnych rzeczy bardzo potrzebnych w codziennym życiu, na przykład uszczelki, piłeczki z kauczuku albo rękawiczki lateksowe. Jest używany też do wytwarzania popularnej pianki lateksowej, która służy do produkcji mebli i materaców.

prezerwatywa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Takie materace mają świetne właściwości antyalergiczne oraz antygrzybicze. Lateks jest także bardzo potrzebny przy wyrobie klejów, prezerwatyw czy ubrań. Uzyskiwana w ten sposób pianka lateksowa jest niezwykle miękka i elastyczna. Pozwala na równe rozłożenie masy ciała, który zapobiegać będzie powstawaniu punktów uciskowych. Takie pianki mają właściwości antybakteryjne, są odporne na pleśń oraz roztocza. Jest to więc doskonała alternatywa dla surowców sztucznych.