Zdrówko

Co to jest depresja sezonowa? Co warto o niej wiedzieć?

Z depresją walczy coraz większe grono ludzi. Okazuje się, że ta dolegliwość może być tragiczna w skutkach, jeżeli pacjentowi nie zapewni się specjalistycznej pomocy i fachowego leczenia. A na czym polega depresja sezonowa?

Masz zły nastrój od jakiegoś czasu? Ciągle doskwiera ci zmęczenie i znużenie? Brak ci zapału do życia? Wstukujesz w wyszukiwarkę wyrażenia typu „depresja sezonowa”, „leczenie depresji Wrocław”? Dowiedz się, czy nie zaatakowała cię depresja sezonowa – depresja i jej objawy. Choroba ta określana jest odmiennie jako sezonowe zaburzenie afektywne, które zazwyczaj dotyka nas w trakcie jesieni i zimy. Depresja sezonowa zwykle przemija, gdy nadchodzi wiosna czy lato.

psychologia

Źródło: flickr.com

Objawy schorzenia pojawiają się codziennie lub prawie każdego dnia i doskwierają przez minimum dwa tygodnie, a na dodatek wracają regularnie przez co najmniej dwa lata. Wsparcia jeżeli chodzi o depresję sezonową można poszukać w Internecie, przeglądając przeróżne strony internetowe wybranych gabinetów i umawiając się na wizytę. Wystarczy wpisać sformułowania typu: leczenie depresji Wrocław czy gabinet psychologiczny Wrocław.

Prawdopodobną przyczyną depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego. W związku z tym, że tego światła jest za mało, organizm wydziela większą ilość melatoniny, czyli hormonu snu, przez co jesteśmy zmęczeni i senni.

Najsilniej specyficznymi objawami depresji sezonowej są smutek, brak motywacji do działania, senność, a przy tym niska jakość snu, większy apetyt, mniejszy popęd seksualny. Nadto może wystąpić drażliwość czy poczucie beznadziejności, osłabienie, brak chęci do pracy, a nawet myśli samobójcze. Zwykle w walce z depresją sezonową skuteczna jest fototerapia, czyli terapia terapia małżeńska gdynia z zastosowaniem lamp fluorescencyjnych. Nieodzowna jest też czasem, rzecz jasna, psychoterapia – psychoterapeuta Katarzyna Włoch. Czasem zmniejszyć symptomy pomagają leki przeciwdepresyjne, zarówno te zapisywane przez lekarza, jak i te dostępne bez recepty.